Federal Dövlət Təhsil Standartına uyğun olaraq məktəbəqədər təhsil müəssisəsində açıq dərsin quruluşu. Psixoloji-pedaqoji təcrübəyə dair metodiki tövsiyələr və materiallar. Federal Dövlət Təhsil Standartlarına uyğun olaraq məktəbəqədər təhsil müəssisələrində dərslərin özünü təhlili

Anoshina Anna Aleksandrovna – MBDOU TsRR d/s № 4 “Semitsvetik”, İvanteevka, Moskva vilayətinin baş müəllimi
İşin müsabiqəyə təqdim olunma tarixi: 15.06.2017.

Federal Dövlət Təhsil Standartına uyğun olaraq məktəbəqədər təhsil müəssisəsində GCD xülasəsinin yazılması strukturu.

Federal Dövlət Təhsil Standartının tətbiqi ilə birbaşa təşkili və aparılmasına yanaşma təhsil fəaliyyəti uşaqlarla. Təhsil modelinin məntiqində qurulmuş ənənəvi siniflərdən imtina var. Dərs müəllimin proqram problemlərini həll etdiyi uşaqlarla maraqlı bir fəaliyyət kimi başa düşülür. Müəllimin rolu yenidən nəzərdən keçirilir, birbaşa məlumat mənbəyindən daha çox “koordinator” və ya “mentor”a çevrilir. Müəllimin mövqeyi məktəbəqədər təhsil uşaqlara münasibətdə uşaq müəllimlə birgə fəaliyyət və ünsiyyət şəraitində bərabərhüquqlu tərəfdaş kimi çıxış etdikdə dəyişir və əməkdaşlıq xarakterini alır.

Bir çox müəllimlər qeydlərin tərtibatına fikir vermirlər. Mövzu, məqsəd və vəzifələr qeydlərdə yazılır. Və çox vaxt vəzifələr hədəfdən keçir.

Bunun necə edildiyini xatırlayaq.

ilə başlayaq başlıq səhifəsi.

Tam adı başlıq səhifəsinin yuxarı hissəsində göstərilir məktəbəqədər. Vərəqin təxminən ortasında bir yazı var:

mücərrəd

(Bölgədə) birbaşa təhsil fəaliyyəti

Mövzu üzrə: “……………”

yaşlı uşaqlar üçün.

Abstraktın başlığının altında, sağda müəllifin adı və vəzifəsi göstərilir.

Başlıq səhifəsinin sonunda, ortada sizinki yazılıb məhəllə, və daha da aşağı xülasənin yazıldığı ildir.

Növbəti vərəq proqram məzmunu ilə başlayır. Bura GCD-nin məqsəd və vəzifələri daxildir.

Məqsəd nədir?Məqsəd son nəticədir, nəyə çalışırıq. Məqsəd, məqsədə münasibətdə vasitə olan tapşırıqlar vasitəsilə əldə edilir, yəni. bu məqsədə necə nail olacağıq. Məqsədi feldən isim kimi təyin etmək tövsiyə olunur: şərait yaratmaq, formalaşdırmaq, tərbiyə etmək, gücləndirmək və s.

Məqsəd təyin etmə alqoritmi.

  1. Mövcud problemləri qiymətləndirin və əsas problemi müəyyənləşdirin, aydın şəkildə ifadə edin.
  2. Onu həll etmək üçün addımları (hərəkətləri) və onların ardıcıllığını müəyyənləşdirin.
  3. Hər bir addımın (hərəkətin) icrasından tam olaraq aralıq nəticəni (təsiri) formalaşdırın.
  4. Bu addımlardan (hərəkətlərdən) hansının (və neçəsinin) bir GCD çərçivəsində həyata keçirilə biləcəyini qiymətləndirin.
  5. Bir GCD çərçivəsində həyata keçirməyi planlaşdırdığınız hərəkətlərin təsirinin təsvirini ehtiva edən GCD-nin məqsədini tərtib edin.

Böyüklərin təklif etdiyi şey uşaq üçün zəruri və maraqlı olmalıdır və böyüklərin təklif etdiyi fəaliyyətin uşaq üçün mənalı olması inkişaf effektinin əsas təminatıdır.

Tapşırıq- icra, qərar tələb edən bir şey. Məqsədlə əlaqəli vəzifələr bunlardır və bunlardır:

Təhsil;

İnkişaf;

Maarifləndirici.

Tapşırıqları bir fel ilə tərtib etmək tövsiyə olunur qeyri-müəyyən forma: birləşdirmək, ümumiləşdirmək, formalaşdırmaq, inkişaf etdirmək, tərbiyə etmək və s. Tapşırıqların tərtibində aydınlıq və spesifikliyi qoruyun (yalnız qış haqqında fikirləri genişləndirmək (bərkitmək), həm də bu dərs çərçivəsində uşaqlar qış haqqında dəqiq nə öyrənirlər (möhkəmləndirirlər)). Bu, həm də inkişaf tapşırıqlarının formalaşdırılmasına aiddir: təkcə inkişafa deyil zehni qabiliyyətlər uşaqlar və konkret olaraq hansılar (siyahı).

Yadda saxlamaq lazımdır ki, hər yeni tapşırıq yeni sətirdə yazılır. Tapşırıqlar tərtib edildikdə, nəyi göstərmək lazımdır avadanlıq bu GCD-də istifadə olunacaq (məsələn: maqnitofon, lövhə, dəzgah, divar lövhəsi, kublar, stendlər və s.).

təsvir edən paylama,Ölçüsü və miqdarı göstərilməklə hansı materialın götürüldüyünü sadalamaq lazımdır.

Sonra təsvir etməlisiniz müəllim kimi əvvəlki iş dərsə hazırlıq zamanı: nə tərtib etdin, nə etdin, nə tərtib etdin, öyrəndin, yazdın və s.
Bundan sonra uşaqlarla ilkin iş göstərilir, uşaqlarla frontal və fərdi işin bütün həcmi (harada ekskursiyaya getdikləri, hansı obyekti müşahidə etdikləri, uşaqlara nə oxuduqları, nə öyrəndikləri və s.)

Bundan sonra hansının olduğu yazılır fərdi iş, kiminlə (uşaqların adlarını və soyadlarını göstərin) dərsin hansı hissəsində keçirilməsi planlaşdırılır. Bu işi planlaşdırdığınız qeydlərdə dərsin hissəsinə daxil etməyi unutmamaq məsləhətdir.

Qeydlər həm də lüğət işini göstərir - bunlar yeni sözlərdir, mənası uşaqlara izah edilməlidir.

Dərsin hissələri və xüsusi metodik texnikalar göstərilir.
Misal üçün:
I. Giriş hissəsi - 3 dəqiqə.
a) A.S.-nin “Payız” şeirini oxumaq. Puşkin;
b) pəncərədən payız səmasını seyr etmək;
c) şifahi didaktik oyun“Bir sözlə gəl” (səma, payız, yarpaq sözləri üçün sifətlərin seçimi).
II. Əsas hissə 15 dəqiqədir.
a) haqqında söhbət hava hadisələri payızda;
b) hava təqvimlərinə baxmaq;
c) payız əlamətlərini adlandıran uşaqlar;
d) payızın havası haqqında hekayələr yazmaq;
e) payız haqqında deyimlər adlandıran uşaqlar;
ç) didaktik oyun “Yarpaq hansı ağacdandır”... və s.
III. Final hissəsi 2 dəqiqədir.
a) payız haqqında hekayə oxumaq;
b) P.I.-nin səsyazmasını dinləmək. Çaykovski "Sentyabr";
c) müəllim tərəfindən ümumiləşdirmə;
e) dərsin təhlili (uşaqlar hansı bilikləri göstərdilər).
Aşağıdakılar təsvir edir uşaqların birbaşa təhsil fəaliyyətində təşkili. Masaların, avadanlıqların yerləşdirilməsi, uşaqların oturması və yerləşdirilməsi göstərilir - zəruri hallarda yerləşdirmə planı daxil edilir. Uşaqları yerləşdirsəniz müxtəlif hissələr dərs dəyişir, dərsin bir hissəsindən digərinə keçidin necə həyata keçirildiyini təsvir edir.
Və nəhayət, dərsin gedişatının təsviri başlayır. Dərsin gedişi birbaşa nitqlə yazılır. Müəllimin deyəcəyi bütün sözləri, uşaqların gözlənilən cavablarını və müəllimin ümumiləşdirmələrini yazmağınızdan əmin olun. Dərs zamanı müəllimə bəzi hərəkətlər etmək lazımdırsa, bu qeydlərdə göstərilir.
Misal üçün:
Tərbiyəçi: "Uşaqlar, rəssam öz rəsmində ilin hansı vaxtını təsvir etmişdir?"
Uşaqlar: "Şəkil payızı göstərir"
Tərbiyəçi: “Düzdür, rəsm payız mənzərəsini təsvir edir payız təbiəti boyalarla, yazıçı və şair sözlə, epitetlərlə, bəstəkar isə musiqi ilə. P.I.-nin əsərindən bir parçaya qulaq asın. Çaykovski "Sentyabr" (maqnitofonu yandırın).

Yəni birbaşa nitqdən sonra sətrin ortasında müəllimin hərəkətləri mötərizədə göstərilir ("açılır", "asılır", "təmizlənir" və s.).
Dərs təhlil sözləri ilə başa çatır.
Beləliklə, yuxarıda göstərilənlərin hamısını qısaca təsvir etsək, onda kontur quruluşu , göstərildiyi kimi:
1. GCD-nin növü, növü, mövzusu göstərilir yaş qrupu uşaqlar.
2. Proqramın məzmunu (təlim, inkişaf, təhsil tapşırıqları).
3. Lüğət işi.
4. Sinif avadanlığı.
5. Nümayiş materialı.
6. Təqdimat materialları.
7. Dərsə hazırlıq zamanı müəllimin əvvəlki işi.
8. Uşaqlarla ilkin iş (bütün qrupla, alt qrupla, fərdi şəkildə).
9. Təhsil fəaliyyətlərindən istifadə edərək uşaqlarla fərdi iş (hansı növ, kiminlə, dərsin hansı hissəsində).
10. Dərsin strukturu və metodik texnikası.
11. Uşaqların sinifdə təşkili.
12. Dərsin gedişi (birbaşa nitqdə). Sonda yekun ifadələr və ya dərsin təhlili var.
Sizə dərslərin növlərini xatırladırıq:
1. Yeni biliklərin ötürülməsi üzrə dərslər.
2. Bilik, bacarıq və bacarıqların möhkəmləndirilməsi üçün dərslər.
3. Ümumiləşdirmə və sistemləşdirmə dərsləri.
4. Final.
5. Mühasibat uçotu və yoxlama.
6. Qarışıq (qarışıq, birləşmiş).
7. Kompleks.
8. İnteqrasiya edilmiş (uşaq fəaliyyətinin bir neçə növünün birləşdirilməsi prinsipi əsasında və müxtəlif vasitələr nitqin inkişafı). İnteqrasiya tematik əsasda ola bilər.
Misal üçün:
1) quşlar haqqında oxumaq;
2) quşların kollektiv rəsmləri;
3) şəkillər əsasında hekayələr.

əlavə informasiya

Pedaqoji prosesin metodiki təminatı haqqında unutmayın. İstənilən fəaliyyət motivlə başlayır. Motiv hərəkətə təşviq edən səbəbdir. Əvvəllər motivi dərsdən əvvəl maraq anı adlandırırdıq.

Uşaqlar üçün fəaliyyət üçün aşağıdakı motivlər fərqləndirilir:

Oyun. Uşaq müxtəlif oyuncaqların praktiki və intellektual problemlərini həll etməkdə "kömək etməklə" öz əhəmiyyətə ehtiyacını dərk edə bilər.

Ünsiyyət üçün motivasiya. Motivasiya uşağın böyüklərə kömək etməkdə zəruri və vacib hiss etmək istəyinə əsaslanır. Yetkin bir uşağa kömək etmək istəyi ilə müraciət edir, deyir ki, uşağın köməyi olmadan heç bir yol yoxdur. Eyni zamanda uşağa təşəkkür etməyi də unutmur.

Şəxsi maraq motivasiyası. Bu motivasiya uşağı öz istehlakı üçün müxtəlif obyektlər yaratmağa həvəsləndirir.

Motivasiyadan sonra dərsin aparılması metodologiyası gəlir. Bu bölmə dərsin hissələrini vurğulamalıdır. Uşaqların cavabları qeydlərdə yazılmır.

Tatyana Boqdanova
Əvvəllər GEF üzrə dərs

Uyğun olaraq Federal Dövlət Təhsil Standartı uşaqlara öyrətmək məktəbəqədər yaş təşkil edilmiş tədris fəaliyyəti prosesində həyata keçirilir. Mütəşəkkil təhsil fəaliyyəti müxtəlif növ uşaqları birləşdirir fəaliyyətləri: (oyun; idrak-araşdırma; motor; bədii-estetik).

Pedaqoji prosesin əsas vahidi kimi uşaq bağçası fərqləndirmək olar - Tərbiyə vəziyyəti - uşaq fəaliyyətinin müxtəlif növlərində inkişaf, təhsil və təlimin müəyyən problemlərini həll etmək üçün müəllim tərəfindən planlaşdırılan və məqsədyönlü şəkildə təşkil edilən müəllim və uşaqlar arasında birgə fəaliyyət formasıdır.

Tədris vəziyyəti, spontan olaraq yaranan bir müəllim tərəfindən xüsusi dizayn və istifadədir pedaqoji proses təhsil problemlərini həll etmək üçün vəziyyətlər fərqli növlər təhsil (mütəşəkkil təhsil fəaliyyəti, rejim anları, müstəqil fəaliyyət uşaqlar) və uşaq fəaliyyəti (idrak, oyun, musiqi, vizual, kommunikativ, teatr, oxu). uydurma və s.).

Təhsil vəziyyətinin bir xüsusiyyəti təhsil nəticəsinin ortaya çıxmasıdır (məhsul) müəllim və uşaq arasında xüsusi təşkil edilmiş qarşılıqlı əlaqə zamanı. Belə məhsullar ya maddi (hekayə, rəsm, kollaj, sənətkarlıq və s.) və ya qeyri-maddi ola bilər. (yeni bilik, görüntü, ideya, münasibət, təcrübə). Son məhsula diqqət yetirmək təhsil vəziyyətlərinin yaradılması texnologiyasını müəyyənləşdirir.

Tərbiyə vəziyyətinin başlanğıcında müəllim uşaqlarda onun məzmununa maraq oyadır, uşaqların qarşısında təhsil vəzifəsi qoyur və onların qəbulunu təmin edir. Kiçik qruplarda - bu, oyun və problem-oyun situasiyalarından, sürpriz anlardan, parlaq və rəngarəng materiallardan, oyuncaqlardan istifadə etməklə həll olunur. Yaşlı məktəbəqədər yaşda uşaqlara problemli vəziyyətlər, həlli tələb edən praktik və idrak tapşırıqları təqdim olunur, təhsil tapşırığının qəbulunu təmin edən süjet situasiyaları yaradılır.

Təhsil vəziyyətinin yaradılması texnologiyası

Vahid tematik məzmunda təşkil edilən uşaq fəaliyyətlərinin növləri ardıcıl olaraq dəyişir.

Təhsil vəziyyətinin hər bir hissəsi nisbətən kiçik həcmli aralıq təhsil məhsulunun yaradılması ilə başa çatır.

Bir təhsil vəziyyəti daxilində fəaliyyətlərdə dəyişiklik qrupdakı uşaqların təşkilində dəyişiklik ilə əlaqələndirilir (ayaqda, masalarda oturmaq).

Müəllimin iştirakını tələb edən tapşırıqları və uşaqların müstəqil şəkildə yerinə yetirə biləcəyi tapşırıqları, məsələn, paylama materiallarından istifadə etməklə birləşdirmək vacibdir.

Təhsil vəziyyəti uşaqlarla qarşılıqlı əlaqənin müxtəlif formalarında qurula bilər ( siniflər, birgə fəaliyyət, intim söhbət, iş söhbəti, illüstrasiyalara baxmaq, oynamaq və s.).

Təhsil vəziyyətinin tamamlanması.

Təhsil vəziyyətinin tamamlanması uşaqların nailiyyətlərinin ümumiləşdirilməsini və qiymətləndirilməsini tələb edir. Gənc qruplarda təhsil vəziyyətinin başa çatması yaşlı qruplarda uşaqların emosional reaksiyasının artması ilə əlaqələndirilir, müəllim təhsil vəziyyətinin bütün iştirakçılarının və ayrı-ayrı uşaqların təhsil fəaliyyətinin nəticələrini qiymətləndirir, onları qiymətləndirməyə cəlb edir; , fəaliyyətlərin qarşılıqlı qiymətləndirilməsini və özünüqiymətləndirməsini stimullaşdırır.

Müasir pedaqoji tələblər hadisə:

1. Maarifləndirici tədbirin forması - inteqrasiya sinif, səyahət oyunu, mini layihə, viktorina və s. yazılmalıdır (Əlavə 1).

2. Tədris tədbirinin növü - ümumiləşdirici, birləşdirici, inkişaf etdirici.

3. Məqsəd konkretdir, realdır, müəyyən bir müddət ərzində əldə edilə bilər. (Əgər məqsəd tam təqdim edilməyibsə və ya tamamilə yoxdursa, maarifləndirici tədbirin effektivliyi yoxdur.)

Məqsəd həmişə eynidir.

4. Məqsədlər üçlü xarakter daşımalıdır, yəni onlara tədris, inkişaf və təhsil diqqəti daxil olmalıdır. Bu vəziyyətdə, üçdən çox tapşırıq ola bilər. (Bir çox vəzifələr var ki, onları tam həll etmək mümkün deyil.)

Təhsilin formalaşdırılması (təhsil) tapşırıqlar proqram tapşırıqlarına uyğun gəlməli və fellə başlamalıdır. (Təhsil vəzifəsi uşağın inkişaf səviyyəsini artırmaqdır - ZUN).

Doğru felin seçimi hansı növ OOD olduğunuzdan asılıdır planlaşdırırsınız: yeni bilik, təlim və ya yekun mesajına görə.

Yeni mesaja uyğun olaraq OOD-nin təhsil məqsədlərinin təxmini formalaşdırılması bilik:

, “Haqqında bilik formalaşdırmaq...”

“Uşaqları müstəqil təhsil almağa həvəsləndirin...”

“Uşaqlara böyüklərin köməyi ilə öyrənmək imkanı vermək...”

“Uşaqlarda öz nitqində düzgün istifadə etmək ehtiyacını formalaşdırmaq yiyəlik əvəzlikləri», "Öyrən...", "Təqdim et...", "Forma..."

GCD təliminin təhsil məqsədlərinin təxmini formalaşdırılması və yekun xarakter:

“Uşaqların biliklərini yeniləyin...”

“Müstəqil eksperimental fəaliyyətlər təşkil etməklə uşaqların biliklərini genişləndirin”

“... haqqında əldə edilmiş bilikləri praktikada tətbiq etmək imkanı yaratmaq...”

“Müstəqil fəaliyyətlərdə bacarığı möhkəmləndirmək...”

“Uşaqların bacarıqlarını məşq edin...”

İnkişaf tapşırıqları, bir qayda olaraq, daha yüksək zehni funksiyaların (düşüncə, yaddaş, təxəyyül, diqqət, iradə, ümumi, incə, artikulyar motor bacarıqları, nitqin prosodik komponentləri (səs, ritm, temp, intonasiya, nitq tənəffüsü) inkişafına yönəldilmişdir. , koqnitiv maraq, yaradıcılıq qabiliyyətləri İnkişaf məqsədlərinin tərtibi proqram məqsədlərinə uyğun olmalıdır və fel ilə başlamalıdır.

Uşaqların üzərində işləmək istədiyiniz funksiyanı nə dərəcədə inkişaf etdirdiklərindən asılı olaraq seçim ediləcək fe'l:

Əgər funksiya formalaşmayıbsa, tapşırıq sözlərlə başlayacaq "forma etmək...", "İnkişaf işinə başlayın...", "töhfə verin..." və s.;

Əgər funksiya kifayət qədər formalaşmayıbsa və ya bəzi bacarıqları birləşdirmək lazımdırsa, seçim aşağıdakı kimi olacaq. "formalanmağa davam...", "İnkişaf etməyə davam edin...", "təkmilləşdirmək..." və s.

Əməliyyat təcrübəsini inkişaf etdirin (oyun, motor, musiqi və s.)

Təhsil vəzifələri, bir qayda olaraq, dəyər sistemlərinin inkişafına, Şəxsi keyfiyyətlər uşaq, onun emosional və iradi sahəsi. Təhsil məqsədlərinin tərtibi proqram məqsədlərinə uyğun olmalıdır və fellə başlamalıdır. Uşaqlarda işləmək istədiyiniz keyfiyyətin (xüsusiyyətin) nə dərəcədə formalaşmasından asılı olaraq seçim ediləcək. fe'l:

Keyfiyyət varsa (əmlak) formalaşmır, onda tapşırıq sözlərlə başlayacaq "forma etmək...", "yetişdirmək …" və s.

Keyfiyyət varsa (əmlak) yetərincə formalaşmayıb və ya onu birləşdirməyə ehtiyac var, onda felin seçimi aşağıdakı kimi olacaq "forma verməyə davam edin...", "Təhsil etməyə davam edin...", "təkmilləşdirmək..." və s.

5. Uşaqların fəaliyyət növləri:

IN erkən yaş (1 il - 3 il)- obyekt əsaslı fəaliyyətlər və kompozit dinamik oyuncaqlar ilə oyunlar, materiallar və maddələr (qum, su, xəmir və s. əşya-alətlər (qaşıq, çömçə, spatula) və s., musiqinin mənasının qavranılması, nağıl, şeir, şəkillərin yoxlanılması, motor fəaliyyəti.

Məktəbəqədər uşaqlar üçün (3 yaş-8 yaş)– bir sıra fəaliyyətlər, məsələn, oyunlar, o cümlədən rol oyunları. Qaydaları və digər oyun növləri olan oyun, kommunikativ (böyüklər və həmyaşıdları ilə ünsiyyət və qarşılıqlı əlaqə, idrak-tədqiqat (ətrafdakı dünyadakı obyektləri öyrənmək və onlarla təcrübə aparmaq, habelə bədii ədəbiyyatı və folkloru qavramaq, özünə xidmət və əsas məişət işləri (qapalı və açıq havada), dizayndan müxtəlif materiallar, o cümlədən konstruksiya dəstləri, modullar, kağız, təbii və digər materiallar, vizual (rəsm, modelləşdirmə, aplikasiya, musiqili (musiqi əsərlərinin mənasını qavramaq və anlamaq, oxumaq, musiqi-ritmik hərəkətlər, uşaq oyunlarında oynamaq) Musiqi alətləri) və motor (əsas hərəkətlərə yiyələnmək) uşaq fəaliyyət formaları.

6. İstifadə olunan üsul və üsullar OOD:

By xarici əlamətlər müəllimin fəaliyyəti və şagirdlər:

söhbət; ekskursiya; hekayə; brifinq;

nümayiş; məşqlər; illüstrativ materialla işləmək

Mənbəyə görə bilik:

Şifahi;

- vizual: plakatların, diaqramların, cədvəllərin, diaqramların, maketlərin nümayişi; istifadə texniki vasitələr; filmlərə və video proqramlara baxmaq;

- praktik: praktiki tapşırıqlar; oyunlar; münaqişə vəziyyətlərinin təhlili və həlli.

İdrak fəaliyyətinin fəaliyyət dərəcəsinə görə şagirdlər:

izahedici; illüstrativ; problem;

qismən axtarış; tədqiqat; yaradıcı.

Yanaşma məntiqinə görə:

Analitik (ümumidən xüsusiyə);

Sintetik (xüsusidən ümumiyə);

Öyrənmə yolları:

Fərdi iş (kartlar, seçimlər üzərində işləmək);

Fərdi - qrup;

Qrup (qruplarla, cütlərlə iş);

Frontal (izah, nəzarət, möhkəmləndirmə)

Tədris metodları:

Problemli;

Axtarış motorları;

Araşdırma;

Tələbələrə metodlardan şüurlu şəkildə istifadə etməyi öyrətmək fəaliyyətləri:

Tənzimləyici nəzarət üçün ilkin şərtlər (məqsəd təyin etmək, əks etdirmək);

Koqnitiv UUD üçün ilkin şərtlər (analiz, sintez, müqayisə);

Yaradıcı (təsvir, assosiativlik).

Məhsuldar xarakterli texnikalar (problemli vəziyyətlər, məntiqi tapşırıqlar, təcrübə, modelləşdirmə və s.).

Şagirdlərin inkişafı üsulları:

1. İdrak fəaliyyətinin artırılması üsulları

təkrarlama üsulu. müqayisə. modelləşdirmə və dizayn metodu. sual üsulu

həll məntiqi problemlər. eksperimentlər və təcrübələr. elementar analiz (səbəb-nəticə əlaqələrinin qurulması).

2. Emosional aktivliyin artırılması üsulları.

oyun və xəyali vəziyyətlər. dramatik oyunlar. nağıllar, hekayələr, şeirlər, tapmacalar və s.

sürpriz anlar. yaradıcılıq və yenilik elementləri. yumor və zarafat.

3. Yaradıcılığın tədrisi və inkişaf etdirilməsi üsulları

ətraf mühitin emosional intensivliyi (musiqi fonu, parlaq şəkil, Bi-ba-bo oyuncağı və s.) yaşayan obyekt və hadisələrin öyrənilməsi və cansız təbiət (imtahan) proqnozlaşdırma (hərəkətdə olan cisim və hadisələri - keçmiş, indi və gələcək nəzərdən keçirmək bacarığı) problemli vəziyyətlər və tapşırıqlar. aydın olmayan bilik (görünür)

uşaqların fəaliyyətlərini və oyun texnikalarını həvəsləndirmək. yumor və zarafat təcrübə fərziyyələri (fərziyyələr)

7. OOD-nin strukturu

Giriş hissəsi (2-3 dəqiqə):

Uşaqların təşkili;

Uşaqların diqqətini qarşıdan gələn fəaliyyətə çevirmək, ona marağı stimullaşdırmaq, emosional əhval-ruhiyyə yaratmaq,

Qarşıdan gələn fəaliyyətlər üçün dəqiq və aydın təlimatlar (tapşırıqların ardıcıllığı, gözlənilən nəticələr);

Təhsilin yaradılması problemli vəziyyət, uşaqları qarşıdan gələn fəaliyyətlərə həvəsləndirmək (uşaqlar üçün əlçatan formada, GCD məqsədinə aparan (məsələn, kiməsə kömək etmək, bir şey tapmaq və ya öyrənmək, tapmaq, qurmaq, hədiyyə vermək və s.);

ƏMƏKDAŞLIĞIN MOTİVASİYA KOMPONENTİ

Üç növ motivasiya (S. G. Yakobson)

Bu motivasiyaların təhsil fəaliyyətinə daxil edilməsinin məqsədi uşağın öz əhəmiyyətinə, səriştəsinə və ardıcıllığına olan ehtiyacını ödəməkdir; uşaqları yeni bilik və bacarıqlar öyrənməyə həvəsləndirmək.

Oyun motivasiyası

Hədəf: oyun personajlarının qarşılaşdığı praktik və intellektual problemləri həll etməklə uşağın öz əhəmiyyətinə və səriştəsinə olan ehtiyacının ödənilməsi.

Yetkinlərə kömək kontekstində ünsiyyət üçün motivasiya

Hədəf: uşaqların özlərini lazımlı, vacib və bəyənilməyə qadir hiss etmə ehtiyacının həyata keçirilməsinə töhfə vermək; uşaqların müəllimlə birgə fəaliyyətə marağını inkişaf etdirmək. Şəxsi maraq motivasiyası

Hədəf: uşağın özünü bacarıqlı, bacarıqlı hiss etmək istəyini dəstəkləmək, onu öz istifadəsi üçün müxtəlif obyektlər yaratmağa təşviq etmək.

Motivasiya - (lat. hərəkətə gətirmək, itələmək)

1. Fəaliyyət üçün ilham.

2. İnsanın fəaliyyətinin və davranışının məzmununu, istiqamətini və xarakterini müəyyən edən davamlı motiv və hərəkətlərin bütün məcmusu.

Niyə ümumiyyətlə motivasiyaya ehtiyacınız var?

Motivasiyanın məqsədi uşaqlarda maraq oyatmaqdır işğal, əyləncəli biznes və ya hər hansı fəaliyyət ehtiras, zehni gərginlik üçün şərait yaradır, uşaqların səylərini şüurlu şəkildə mənimsəməyə və bilik və bacarıqlara yiyələnməyə yönəldir.

Motivasiya oyun hərəkətlərinin “proqramını” müəyyən edir. Bunu edərkən aşağıdakıları nəzərə alırıq şərtlər:

1. Uşağın müstəqil axtarış və yeni biliklərin kəşfi, problemli xarakterli problemlərin həlli prosesinə cəlb olunduğu təşkilat.

2. üzrə intellektual və praktik fəaliyyət sinif müxtəlif olmalıdır.

3. Sual və tapşırıqların formasını daim dəyişməli, uşaqların axtarış fəaliyyətini stimullaşdıraraq, gərgin iş mühiti yaratmalısınız.

5. Daha çox yeni material mövcud ilə əlaqələndirilir Şəxsi təcrübə uşaq, onun üçün daha maraqlıdır.

6. Şagirdlərin fərdi, yaş, tibbi və psixi xüsusiyyətlərinin nəzərə alınması.

7. Müəllimin emosionallığı, məzmuna marağı dəstəkləmək və yönləndirmək bacarığı dərslər və ya tapşırıqlar, uşaqların idrak fəaliyyətini stimullaşdırmaq.

Müəllimlərin işlərində istifadə etdikləri oyun üsulları və məşqlər eyni vaxtda bir neçə problemi həll etməyə imkan verir. tapşırıqlar:

Oyun bacarıqlarının çeşidini genişləndirin və zənginləşdirin.

Uşaqların idrak fəaliyyətini və performansını artırın.

Qavrama, diqqət, yaddaş, düşüncə proseslərini aktivləşdirin.

Uşaqların davranış çətinliklərini rəvan şəkildə tənzimləyin, tədricən onlara oyun qaydalarına riayət etməyi öyrədin.

Müxtəlif gündəlik anlarda oyun məşqləri daxil etməklə düzəldici fəaliyyətin həcmini artırın.

Oyun üsulu müxtəlif komponentlərin istifadəsini nəzərdə tutur oyun fəaliyyəti başqaları ilə birlikdə texnikalar:

nümayiş, izahatlar, göstərişlər, suallar.

Metodun əsas komponentlərindən biri genişlənmiş formada xəyali vəziyyətdir.

Niyə uşaq bu və ya digər tapşırığı və ya tapşırığı yerinə yetirmək istəmir? sinif yoxsa hər hansı fəaliyyət növündə?

İnadkarlıq

kefi pis

Pis hiss

Maraqlı deyil

Yaşınızdan çox çətindir

Müəllim tərəfindən zəif hazırlıq siniflər(fikirsiz, vizual materialın olmaması, plan)

Motivasiyanın olmaması, son nəticəyə marağın olmaması.

Məktəbəqədər yaşlı uşağı nə və necə maraqlandırmaq lazımdır ki, o, öz işlərindən uzaqlaşsın və sizin təklif etdiyiniz işə maraqla məşğul olsun?

Bunlardan istifadə edilməlidir texnikalar:

Duyğular ön plandadır - bu, erkən və erkən məktəbəqədər yaş üçün aktualdır. Misal üçün: müəllim (gəzintiyə hazırlaşarkən. yay dövrü) : uşaqlar, dovşan bizimlə gəzməyə gedir, dovşan, bluza geyin və bizə çat. və dovşan cavab verir ki, necə olduğunu bilmir. uşaqlar, gəlin dovşana necə geyinəcəyini göstərək. Bunny, bax, bizim uşaqlar özlərini necə geyinməyi bilirlər. uşaqlar düzgün geyinmək üçün nümunə göstərirlər.)

Siz də yaranan problemlə maraqlana bilərsiniz (yaşlı insanlar üçün). Misal üçün: uşaqlar, gəzməyə hazırlaşaraq, bağçadan bir qeyd tapın Müqəvva “Uşaqlar, kömək edin. Günəş o qədər istidir ki, bağımdakı bütün bitkilər ölmək üzrədir. Papağım isə məni istidən qətiyyən xilas etmir”. Müəllim uşaqlardan bu vəziyyətdə nə edəcəyini soruşur, uşaqlar variantları səsləndirir və bağçanı sulamaq üçün çölə çıxırlar. Siz oyunu daha da genişləndirə bilərsiniz, sadəcə evdən Müqəvva üçün papaq və ya geyinmə küncündən gətirməklə kifayətlənmirsiniz, həm də bağça Müqəvva üçün ən yaxşı papaq üçün müsabiqə təşkil edə bilərsiniz. Sonda Scarecrow yenidən təşəkkür məktubu göndərəcək.

Təklif olunan təsvirin parlaqlığı (gözəl, estetik, anatomik cəhətdən düzgün oyuncaq və ya yardım)

Yenilik (tanımadığı bir obyekt həmişə diqqəti cəlb edir, uşaqlarda kiçik tədqiqatçılar oyanır).

Əsas mərhələ

Dəyişən fəaliyyətlər üçün şərait yaratmaq (tapşırıqların fərqləndirilməsi, seçim şəraiti, alt qruplarda işləmək (cütlər, üçlülər və s., uşaqların müstəqilliyini və təşəbbüsünü dəstəkləmək üçün üsullar);

Seçmək üçün bir neçə təhsil tapşırıqlarının qoyulması, məsələn, kublardan körpü tikmək istəyən... kağızdan istəyən... konstruksiya dəstindən kim istəyir... Fərdi seçim imkanı. Müəllimin vəzifəsi uşağa bu fürsəti verməkdir.

Yeni biliklərin ötürülməsi və ya yeni biliklərin uşaqların öz praktik fəaliyyətlərində istifadəsinə öyrədilməsi (OOD-nin xarakterindən asılı olaraq);

NOD zamanı fəaliyyət növlərində daimi dəyişiklik olarsa, NOD zamanı fiziki fəaliyyət rejiminə uyğunluq üçün ayrılmış fiziki dəqiqələrin daxil edilməsi lazım deyil! Bu vəziyyətdə, gözəl motor bacarıqlarını, fonemik eşitməni, ritm hissini, interhemisferik qarşılıqlı əlaqəni inkişaf etdirmək üçün məşqlərdən istifadə edə bilərsiniz.

EOD zamanı xatırlayın:

Uşaqlar hər an sizə SİZİN planınızda olmayan təhsil və inkişaf vəziyyəti təklif edə bilərlər. Bunu qaçırmayın. Məsəli xatırla "Bir qaşıq nahara gedir" və konturdan yayınmaqdan qorxma! Uşaqlar lazımi anda əldə etdikləri bilikləri daha yaxşı mənimsəyəcəklər.

Uşaqlarınızı cavablarla tələsməyin! Fasilə verin. Sualınızı yenidən formalaşdırmağa çalışın, çünki uşağın cavabının olmaması səhv cavabdan qaynaqlana bilər. sualı verildi, və cəhalətdən deyil.

Müəllim tərəfindən sualın səriştəli formalaşdırılması tədbirin effektivliyini və səmərəliliyini artırır.

Heç vaxt cavablandırıla biləcək bir sual verməyin "Bəli" və ya "Yox". Bu mənasızdır.

Uşaqların suallarına cavab verməyə tələsməyin. Cavab olaraq soruşmağa çalışın onun: "Nə fikirləşirsən?" və uşağın fərziyyəsinə diqqətlə qulaq asın, sonra onunla və ya başqaları ilə birlikdə sualın cavabını tapın. müxtəlif mənbələr və ya hər hansı bir təcrübə aparmaqla.

Uşaqları suallar verməyə təhrik edin, xüsusən də bir şeydə çətinlikləri həll etmək mərhələsində. "Sən bilmirsən? Ancaq bir şey bilmədiyiniz zaman nə etməli? ( “Kimdənsə soruşa bilərsən”) Məndən soruş!"

Dəyişən fəaliyyətlər: maarifləndirici tədbirin mühüm komponenti motor, məhsuldar, oyun və s.

Son mərhələ (2-3 dəq.):

Öyrənilən materialın konsolidasiyası və ümumiləşdirilməsi;

Fəaliyyətin nəticələrinin yekunlaşdırılması, uşaqların fəaliyyətinin nəticələrinin qiymətləndirilməsi (Əlavə 2)

Artan mürəkkəb tapşırıqları yerinə yetirmiş uşaqları həvəsləndirmək.

Təhsil fəaliyyətindən birgə və ya müstəqil fəaliyyətə keçid;

GCD-ni bitirərkən bunu xatırlamaq lazımdır

gənc qrupda müəllim çalışqanlığı tərifləyir və müsbət emosiyaları aktivləşdirir;

V orta qrup- uşaqların fəaliyyətinin nəticələrinin qiymətləndirilməsinə differensial yanaşma;

böyük və hazırlıq qrupu uşaqlar nəticələrin qiymətləndirilməsinə və özünüqiymətləndirilməsinə cəlb olunurlar (məzmun uşaqlara fəaliyyət növünün xüsusiyyətlərini, qarşılıqlı əlaqə səviyyəsini nəzərə alaraq əldə edilən nəticənin işin keyfiyyətindən asılılığını başa düşməyə yönəldilməlidir. uşaqlar və zəruri şəxsi keyfiyyətlərin təzahürü);

Uşaqların cavablarını bacarıqla ümumiləşdirin, onların diqqətini məzmunun mahiyyətini anlamağa yönəldin siniflər.

Əsas özünü idarə etmə bacarıqlarının formalaşmasını təmin edən fəaliyyətləri həyata keçirin (nəticənin əks olunması, müqayisəsi və korreksiyası).

Uğurlu uşaqları qeyd etmək, müsbət nəticə əldə etməyin necə mümkün olduğunu vurğulamaq, utancaq, özünü düşünən uşaqları dəstəkləmək və əvvəlki nəticələri ilə müqayisədə artıq daha yaxşı bir şey edən uşaqlara diqqət yetirmək vacibdir.

Şəxsi keyfiyyətlərin və qarşılıqlı əlaqə bacarıqlarının təzahürünə xüsusi diqqət yetirin.

Suallar yalnız maarifləndirici tədbirin əsas mərhələlərini təkrarlayan uşaqlara yönəlməməlidir. "Biz harada idik?", "Sən nə etdin?", "Bizi ziyarətə kim gəldi?" və s.

kimi daha problemli suallardan istifadə edin "Dovşana kömək etməyimizə nə icazə verdi?", "Niyə bunu etdik?", "Bu gün öyrəndikləriniz vacibdirmi?", "Niyə bu həyatda faydalıdır?", “Sizin üçün ən çətin iş hansı olub? Niyə?", “Hansı tapşırığı daha çox bəyəndiniz? Niyə?", "Uşaqlara nə demək istərdiniz, Maşa?", "Növbəti dəfə nə etməliyik?", "Bugünkü oyunumuz haqqında valideynlərinə nə deyəcəksən?" və s.

Bütün uşaqları hər dəfə sözlərlə tərifləməyin "Hamınız əlasınız!". HƏR KƏSİN xüsusi nailiyyətlərini qeyd edin körpə: "Dima, çayı necə keçə biləcəyimizlə bağlı gözəl bir fikir əldə etdin.", "Mən Polina və Saşanın ilk kimin çəkəcəyini razılaşdırdıqlarını görməkdən çox məmnun oldum" “Marina çətin tapşırığı gözəl yerinə yetirdi...”, “Paşa bu gün məni sevindirdi. Tapşırığın öhdəsindən o qədər də müvəffəq olmasa da, lazım gəldikdə çətinliklərin öhdəsindən gəlməyin əsl nümunəsi və s.

Müsbət məqam, sonrakı fəaliyyətlər üçün, alınan məlumatların, əldə edilmiş bacarıqların müstəqil fəaliyyətlərdə istifadəsi üçün son hissədə emosional əhval-ruhiyyənin olmasıdır.

Qeyd: hər bir mərhələdə təşkil edilmiş təhsil fəaliyyətinin xülasəsini yazarkən məqsəd və vəzifələri, müəllimin fəaliyyətini və uşaqların fəaliyyətini, məqsədlərə çatmağın üsul və vasitələrini, müvafiq mərhələlərin əsas məzmununu əks etdirmək lazımdır. , nəzərə alınmaqla hər bir mərhələdə işin təşkili real xüsusiyyətlər bu yaş qrupundakı uşaqlar.

Federal Dövlət Təhsil Standartına uyğun olaraq məktəbəqədər təhsil müəssisələrində müasir siniflərin təhlili

Ümumi məlumat

1. Dərsin mövzusu.

2. Onun keçirilmə tarixi və yeri. Kim aparır?

3.Qrup.

4. Məqsəd:

    bu dərs hansı problemləri həll etmək üçün nəzərdə tutulub və şagirdlərdə hansı şəxsiyyət xüsusiyyətləri inkişaf etdirilməlidir;

    Tapşırıqlar:

    məqsədin konkretliyi və reallığı necə həyata keçirilir (onu başa çatdırmaq üçün kifayət qədər vaxt, uşaqların əvvəlki dərslərdə onu həll etməyə hazırlığına, uşaqların imkan və qabiliyyətlərinə uyğunluq baxımından);

    sinifdə şagirdlərin yaş imkanlarına və xüsusiyyətlərinə uyğun olaraq təhsil sahələrinin inteqrasiyasının necə həyata keçirildiyini.

5. Fəaliyyətin forma və məzmununun seçilməsinin psixoloji əsaslandırılması:

    dərsin ümumi təhsil və korreksiya-inkişaf məqsəd və vəzifələrinə, şagirdlərin inkişaf səviyyəsinə, yaş xüsusiyyətlərinə uyğunluğu;

    hərtərəfli tematik prinsipin həyata keçirilməsi (konkret dərsin mövzusu öyrənilən ümumi mövzu kontekstində seçilir);

    Dərs zamanı böyüklərin və uşaqların birgə fəaliyyəti həyata keçirilir, əsas komponent qarşılıqlı əlaqədir.

6.Dərsin gedişatını müşahidə etmək

Qarşıdan gələn fəaliyyətin məqsəd və vəzifələri tələbələrə nə dərəcədə inandırıcı, aydın, emosional şəkildə açıqlandı?

Şagirdlər dərs zamanı hansı bilikləri əldə etdilər:

Şagirdlər arasında hansı sosial münasibət formalaşıb, nəyə ictimai faydalıdır

fəaliyyət onların işğalına səbəb oldu;

hansı həyati dəyərlər formalaşıb.

Dərsin idarəolunması:

    aralıq və yekun nəticələrin qiymətləndirilməsi imkanının necə həyata keçirildiyi;

    kurs zamanı və işin sonunda tələbələr hansı nəticələrə gəldilər;

    hansı nəticələr əldə edilib?

Dərs qrupun və ayrı-ayrı tələbələrin münasibətləri haqqında ictimai rəyin formalaşmasına necə təsir etdi.

kollektivin inkişafı, onun sosial yönümünün formalaşması üçün bu fəaliyyətin nəticəsi nə ola bilər.

Onun fərdi şagirdlərə təsiri nədir:

    sənətdə gözəlliyə emosional və estetik reaksiya;

iş etikası, bədii fəaliyyət.

davranış estetikası

İş üsulları, münasibətlərin xarakteri, onların təhsil tapşırıqlarına uyğunluğu, yaş və fərdi xüsusiyyətlər, qrup komandasında münasibətlərin inkişaf səviyyəsi.

7. Maarifləndirici tədbirin ümumi qiymətləndirilməsi

    Təhsil məqsəd və vəzifələrinə nə dərəcədə nail olunub?

    Uğurların, uğursuzluqların, səhvlərin səbəbləri?

    Görülən işin tərbiyəvi əhəmiyyətinin ümumi qiymətləndirilməsi.

    Psixoloji-pedaqoji nəticələr və müəllim və tələbələrə təkliflər:

    hər bir uşağa münasibətdə dərsin effektivliyi;

    uşaqların fəaliyyətinin təhlili (müəllim tərəfindən) və uşaqların öz işlərinin özünü təhlili;

    refleksiv an (müəllim uşağı vəziyyətə, onun fəaliyyətinə münasibət bildirməyə təşviq edir).

8.Müəllim fəaliyyətinin təhlili

Müəllimin hansı xarakter xüsusiyyətlərinə kömək etdi tələbələrlə səmərəli iş, bu, əksinə, müdaxilə etdi

    müəllim uşaqları təşəbbüs və müstəqillik nümayiş etdirməyə təşviq edir, subyektivliyin təzahürünü təşviq edir;

    müəllim uşaqların fərdi nailiyyətlərini stimullaşdırır və həvəsləndirir;

zamanı hansı pedaqoji qabiliyyətlər nümayiş etdirildi tələbələrlə effektiv iş?

    müəllim hər bir uşağın xüsusiyyətlərini (fəaliyyət tempi, emosional vəziyyət, psixi proseslərin inkişaf səviyyəsi, temperament) nəzərə alır.

    Müəllim hər bir uşağı "görür": kömək edir, stimullaşdırır, həvəsləndirir.

Məktəbəqədər təhsil müəssisəsində dərsin öz-özünə təhlili nümunəsi

Hədəf: Təhsil sahələrinin inteqrasiyası ilə uşaqların tərəvəz haqqında biliklərə marağını inkişaf etdirmək: idrak, ünsiyyət, sosiallaşma, bədii yaradıcılıq, sağlamlıq.

Tapşırıqlar:

    Uşaqlarda tərəvəz, cücərmə yeri və qışa hazırlığı haqqında anlayışının formalaşdırılması;

Uşaqların tərəvəzlərdən istifadə edərək təsvir etmək bacarığını gücləndirin xarakterik xüsusiyyətlər, diaqrama görə;

İfadələrinizi qrammatik cəhətdən düzgün və ardıcıl qurmaq bacarığının təkmilləşdirilməsi;

Aktiv lüğəti genişləndirin, uşaqların nitqində tərəvəz adlarını aktivləşdirin.

Uşaqlarda rəngləri ayırd etmək və adlandırmaq bacarığını inkişaf etdirməyə davam edin, obyektləri rəngə görə müqayisə edin;

Uşaqları sözləri aydın tələffüz etməklə suallara cavab verməyə təşviq edin.

Uşaqların hərəkətləri mətnlə əlaqələndirmək, şifahi göstərişləri başa düşmək və yerinə yetirmək bacarığını formalaşdırmaq;

Vizual qavrayış və yaddaşın, motor təxəyyülün və hərəkətlərin koordinasiyasının inkişafı;

Kiçik generalın inkişafı və gözəl motor bacarıqlarıəllər;

Həmyaşıdlarına qarşı mehriban münasibət inkişaf etdirmək;

Uşaqların aktiv oyun fəaliyyəti üçün əlverişli emosional atmosfer və şərait yaratmaq.

Təşkilati fəaliyyət, dərsə hazırlıq

Dərs qeydlərə uyğun aparıldı. Abstrakt uşaqların verilmiş yaşına uyğun olaraq, əsas ümumi təhsil proqramının məqsədlərinə uyğun olaraq müstəqil şəkildə tərtib edilmişdir. Hər bir tapşırığı həyata keçirmək üçün maraqlı və əyləncəli formada texnikalar seçilib.

Hər an dərslər gedirdi əyani vəsaitlər, uşaqları zehni fəaliyyətə stimullaşdıran və aktivləşdirən. Dərsliklər kifayət qədər ölçüdə və estetik cəhətdən tərtib edilmişdir. Onların yerləşdirilməsi və istifadəsi öyrənmə məkanında və dərsdə rasional, düşünülmüş idi.

Dərs zamanı emosional qavrayışı gücləndirmək üçün musiqidən istifadə edilmişdir. "Poetik formada salamlaşma" təşkilati texnikası həm uşaq komandası daxilində, həm də qonaqlar və uşaqlar arasında kommunikativ keyfiyyətlərin inkişafına və dostluq münasibətlərinin qurulmasına yönəldilmişdir.

Dərs dinamikdir, fəaliyyətin tez dəyişməsini təmin edən texnikaları ehtiva edir. Söhbət - stulda oturmaq, dovşanla problemli vəziyyətdən çıxış yolu axtararkən qrup ətrafında hərəkət etmək - bağçaya getmək, xəmirlə işləmək, əllərin incə motor bacarıqlarını inkişaf etdirmək - stullarda oturmaq, axtarış fəaliyyəti - ayaq üstə, dənli bitkilərlə işləmək "Tərəvəz tapın", loqoritmik məşq - "bağçaya gediş". Dərs zamanı texnikaların sürətli fırlanması və pozaların dəyişdirilməsi uşaqlarda yorğunluğun qarşısını almağa imkan verdi.

Didaktik fəaliyyətlər müəllim

Dərsin bütün aspektləri məntiqli və ardıcıldır , bir mövzuya tabedir. İdrakın təhsil sahələrindən olan məqamlar dərsə inteqrasiya olundu: Tərəvəzi diaqrama uyğun olaraq xarakterik xüsusiyyətlərinə görə təsvir etmək bacarığını gücləndirdi; rəngləri ayırd etmək və adlandırmaq qabiliyyətini inkişaf etdirdi;

Rabitə: uşaqlar ümumi söhbətdə iştirak etdilər, həmyaşıdlarının sözünü kəsmədən dinlədilər; vasitəsilə uşaqların lüğətini aktivləşdirir sözlər - ad tərəvəzlər, razılaşan isim və sifətlərlə məşq edilir; Xoş niyyət və empatiyanı müstəqil şəkildə ifadə etmək üçün "sosiallaşma": Uşaqların düz hərəkətlərlə ovucları arasında plastilin gəzdirmək bacarığı, gücləndirilmiş presləmə texnikası, əllərin incə motor bacarıqlarını inkişaf etdirmək. Bədən Tərbiyəsi; inkişaf etmiş motor təxəyyülü və hərəkətlərin koordinasiyası.

Sağlamlıq : uşaqlarda vitaminlər və onların əhəmiyyəti haqqında təsəvvürlər formalaşdırdı. Dərsdəki üsullar oyun xarakteri daşıyırdı və oynaq öyrənmə situasiyalarına əsaslanırdı.

"Tərəvəz bağı" modelindən istifadə maraqlı oldu oyun formasıəsas təhsil vəzifəsini həyata keçirmək - uşaqlarda tərəvəz və onların böyüdüyü yer haqqında təsəvvürlərin formalaşdırılması. Mənim rolum təfərrüatlı cavablar verməyi öyrənməklə məhdudlaşdı. Bu, optimal nəticələr əldə etməyə kömək etdi.

Dərsin hər anında uşaqlara problemin həlli yollarını tapmağa çalışdım, mənimsəmələrinə kömək etdim yeni təcrübə, müstəqilliyi aktivləşdirmək və müsbət emosional münasibət saxlamaq.

Axtarış motorlarının yaradılması , problemli vəziyyətlər uşaqların zehni və nitq fəaliyyətini gücləndirdi,

Sinifdə uşaqlarla işin xüsusiyyətləri şəxsiyyət mərkəzli yanaşmada öz əksini tapmışdır. O, utancaq uşaqları həvəsləndirir və uğur vəziyyətlərini möhkəmləndirmək üçün onları tərifləyirdi.

Dərs zamanı uşaqlarla eyni səviyyədə ünsiyyət qurmağa, uşaqların dərsə marağını bütün müddət ərzində saxlamağa çalışdım.

Dərsin nəticəsi oyun problemli situasiya şəklində təşkil edildi "Müalicəni tapın?" belə ki, bu müddət ərzində materialın mənimsənilməsinin keyfiyyətini yoxlaya bilərsiniz.

Uşaqların kiçik olması və xor cavablarının çox olması səbəbindən fərdi cavablara xüsusi diqqət yetirməyi planlaşdırıram. Sözlərin aydın tələffüzünə də nail olmaq lazımdır. Səsin tələffüzü üzərində işləyin, aktiv və passiv lüğəti genişləndirin. Amma bu çətinliklərə baxmayaraq, dərs zamanı qarşıma qoyduğum bütün proqram tapşırıqlarının həll olunduğuna inanıram.

Yüklə:


Önizləmə:

Məktəbəqədər təhsil üçün Federal Dövlət Təhsil Standartları üzrə dərslərin keçirilməsi üçün praktiki məsləhətlər

  1. Uşaqların sinifdə təşkili üzərində düşünün (alternativ müxtəlif növlər uşaq fəaliyyəti: oturma, ayaq üstə, xalçada, qruplarda, cütlərdə və s.)
  2. Dərs üçün əyani materialların yüksək keyfiyyətli hazırlanması (hər bir uşaq üçün əlçatanlıq, müasirlik, illüstrasiyaların keyfiyyəti və ölçüsü, multimedia təqdimatları göstərilə bilər)
  3. Dərsin strukturuna uyğunluq:
  • Giriş hissəsi (motivasiya yaratmaq və bütün dərs boyu bu barədə "unutmamaq". Məsələn, Dunno gəlibsə, o zaman bütün dərs boyu uşaqlarla fəaliyyətlərdə "iştirak edir", dərsin sonunda siz adından nəticələri ümumiləşdirə bilərsiniz. xarakter)
  • Həmçinin, GCD-nin birinci hissəsində uşaqlar üçün problemli vəziyyət (və ya problem-axtarış vəziyyəti) yaratmaq lazımdır, onların həllini bütün tədbir boyu tapacaqlar. Bu texnika məktəbəqədər uşaqlara marağını itirməməyə imkan verir, zehni fəaliyyətini inkişaf etdirir, uşaqlara komanda və ya cütlükdə qarşılıqlı əlaqə qurmağı öyrədir.

Əsas hissə zamanı müəllim müxtəlif idarəetmə üsullarından istifadə edə bilər: əyani, praktiki və şifahi, ona dərsin proqram tapşırıqlarını həll etməyə və təyin etməyə imkan verir.

  • problem-axtarış vəziyyətləri.
  • Uşaq fəaliyyətinin hər bir növündən sonra müəllim uşaqların fəaliyyətinin təhlilini aparmalıdır (ya öz adından, ya personajın adından və ya digər uşaqların köməyi ilə) - bu bir tələbdir.
  • Uşaqlar üçün bir şey işləmədiyi hallarda, müəllim pedaqoji dəstək kimi bir texnikadan istifadə edə bilər. Məsələn, müəllim deyir: "Seryozha, Marina və Lena svetoforu necə yaratdıqlarını çox bəyəndim, amma Maksim və Oleqin hissələri söndü, amma düşünürəm ki, növbəti dəfə mütləq hər şeyi yaxşı etməyə çalışacaqlar")
  • Bütün dərs boyu (xüsusilə böyük məktəbəqədər yaşlı qruplarda) müəllim sualların köməyi ilə uşaqları nitq fəaliyyəti ilə məşğul olmağa nəzarət etməli və təşviq etməlidir. Buna görə də, uşaqlar üçün suallar əvvəlcədən düşünülməlidir, onlar kəşfiyyat xarakterli və ya problemli olmalıdır; Uşaqların “tamamilə” cavab verməsini təmin etməyə çalışın. Siz həmçinin öz nitqinizə nəzarət etməli və üçüncü şəxsdə nitq ifadələrini qurmalısınız. Məsələn, “səni səfərə dəvət etmək istəyirəm...” ifadəsindən uzaqlaşmaq düzgün deyil, çünki... müəllim qarşıdan gələn fəaliyyəti "tətbiq edir" kimi görünür. Uşaqlara belə müraciət etmək daha düzgün olardı: “Gəlin səfərə çıxaq...”
  • Həmçinin, yeni təhsil standartlarına uyğun olaraq müəllim pedaqoji texnologiyalardan istifadə edə bilər: problemli təlim, tədqiqat fəaliyyəti, layihə fəaliyyətləri, sağlamlığa qənaət edən texnologiyalar və s. (Uşaqların fəaliyyət növündən və dərsdə verilən tapşırıqlardan asılı olaraq) Məsələn, ikinci kiçik qrupda “Kokerel ziyarətində” idrak inkişafı dərsində müəllim artikulyar gimnastika tənəffüsün inkişafı üzrə və s.
  • Dərsin yekun hissəsi elə təşkil edilməlidir ki, problemin həlli və axtarış vəziyyəti izlənilsin (uşaqlar tapşırığın həllini görsünlər: ya şifahi nəticə, ya da məhsuldar və ya tədqiqat fəaliyyəti və s.).
  • Bütün dərsi ümumiləşdirmək də lazımdır: uşaqların fəaliyyətini qiymətləndirin (pedaqoji dəstəkdən istifadə edə bilərsiniz, bir-birinizin uşaqlarını, özlərini təhlil edə bilərsiniz, uşaqları xarakter adından tərifləyə bilərsiniz və s.). Əsas odur ki, motivasiya haqqında unutma (bu, dərsin əvvəlində qoyulur, yuxarıdakı nöqtəyə baxın)

4. Məktəbəqədər Təhsil üzrə Federal Dövlət Təhsil Standartında siniflərin fərqli bir xüsusiyyəti uşaqların aktiv nitq fəaliyyətidir (uşaqlara verilən suallar problem-axtarış xarakterli olmalıdır), həm də diqqətlə düşünülmüşdür.

Məsələn, uşaqlar Toyuqa toyuq tapmaqda kömək etməlidirlər. Müəllim soruşa bilər: “Toyuqlara toyuqları tapmaqda kömək etmək istəyirsən? Bunu necə etmək olar? Yəni sual təbiətcə problemlidir və uşaqları mümkün cavablar üzərində düşünməyə məcbur edir: toyuqları çağırın, onları izləyin və s.

5. Müəllim sadəcə olaraq uşaqlara qarşıdan gələn fəaliyyətlər üçün “seçim azadlığı” təmin etməyə və eyni zamanda uşaqları öz məharəti ilə məftun etməyə borcludur. Məsələn, birincinin müəllimi kiçik qrup Təhsil dərsi zamanı uşaqlara "Kolobok" nağılını danışdım və sonra qarşıdakı fəaliyyət üçün motivasiya təklif etdim (Kolobok personajının kollektiv tətbiqi)

“Uşaqlar, Kolobok nənə və babasından qaçdı, acı-acı ağlayırlar. Nənə və babalarımıza necə kömək edə bilərik? Sonra mümkün cavabları təklif edir: bəlkə Kolobok çəkib babalarımıza verək? Beləliklə, o, uşaqları ovsunladı, rəsm çəkmək üçün motivasiya təşkil etdi, onları maraqlandırdı və eyni zamanda təhsil vəzifəsini həll etdi: uşaqların Koloboku tapmaqda nənə və nənələrinə kömək etmək istəyini yaratmaq.

Beləliklə, belə nəticəyə gəlmək lazımdır ki, hazırda dərslərin keçirilməsinə dair tələblər dəyişib, çünki Təhsil üzrə Federal Dövlət Təhsil Standartının həyata keçirilməsində istifadə edilməli olan pedaqoji texnologiyalar var.

Diqqətinizə görə təşəkkürlər!


Məktəbəqədər təhsil müəssisəsində dərsin öz-özünə təhlili nümunəsi

Hədəf: Təhsil sahələrinin inteqrasiyası ilə uşaqların tərəvəz haqqında biliklərə marağını inkişaf etdirmək: idrak, ünsiyyət, sosiallaşma, bədii yaradıcılıq, sağlamlıq.
Tapşırıqlar:
- uşaqlarda tərəvəzlər, cücərmə yeri və qışa hazırlıq haqqında təsəvvürlərini formalaşdırmaq;
- Uşaqların tərəvəzləri xarakterik xüsusiyyətlərinə görə təsvir etmək bacarığını gücləndirmək;
diaqrama görə;
- Qrammatik cəhətdən düzgün yazmaq və ifadələrinizi ardıcıl şəkildə qurmaq bacarığını təkmilləşdirmək;
- Aktiv lüğəti genişləndirin, uşaqların nitqində tərəvəz adlarını aktivləşdirin.
- Uşaqlarda rəngləri ayırd etmək və adlandırmaq bacarığını inkişaf etdirməyə davam edin, obyektləri rəngə görə müqayisə edin;
- Uşaqları sözləri aydın tələffüz etməklə suallara cavab verməyə təşviq edin.

Uşaqların hərəkətləri mətnlə əlaqələndirmək, şifahi göstərişləri başa düşmək və yerinə yetirmək bacarığını inkişaf etdirmək;
- vizual qavrayış və yaddaş, motor təxəyyül və hərəkətlərin koordinasiyasını inkişaf etdirmək;
- Əllərin incə ümumi və incə motor bacarıqlarını inkişaf etdirmək;
- Həmyaşıdlarına qarşı mehriban münasibət tərbiyə etmək;
- Uşaqların aktiv oyun fəaliyyəti üçün əlverişli emosional mühit və şərait yaratmaq.
Təşkilati fəaliyyət, dərsə hazırlıq
Dərs qeydlərə uyğun aparıldı. Abstrakt uşaqların verilmiş yaşına uyğun olaraq, əsas ümumi təhsil proqramının məqsədlərinə uyğun olaraq müstəqil şəkildə tərtib edilmişdir. Hər bir tapşırığı həyata keçirmək üçün maraqlı və əyləncəli formada texnikalar seçilib.
Dərsin hər anında uşaqları düşünməyə həvəsləndirən, aktivləşdirən əyani vəsaitlər olurdu. Dərsliklər kifayət qədər ölçüdə və estetik dizayndadır. Onların yerləşdirilməsi və istifadəsi öyrənmə məkanında və dərsdə rasional, düşünülmüş idi.
Dərs zamanı emosional qavrayışı gücləndirmək üçün musiqidən istifadə edilmişdir.
"Poetik formada salamlaşma" təşkilati texnikası həm uşaq komandası daxilində, həm də qonaqlar və uşaqlar arasında kommunikativ keyfiyyətlərin inkişafına və dostluq münasibətlərinin qurulmasına yönəldilmişdir.
Dərs dinamikdir, fəaliyyətin tez dəyişməsini təmin edən texnikaları ehtiva edir. Söhbət - stulda oturmaq, dovşanla problemli vəziyyətdən çıxış yolu axtararkən qrup ətrafında hərəkət etmək - bağçaya getmək, testlə işləmək, əllərin incə motor bacarıqlarını inkişaf etdirmək - stullarda oturmaq, axtarış fəaliyyəti - ayaqda durmaq , dənli bitkilərlə işləmək "Tərəvəz tapın", loqoritmik məşq - "bağçaya gediş". Dərs zamanı texnikaların sürətli fırlanması və pozaların dəyişdirilməsi uşaqlarda yorğunluğun qarşısını almağa imkan verdi.
Müəllimin didaktik fəaliyyəti:
Dərsin bütün aspektləri məntiqli və ardıcıldır, bir mövzuya tabedir. İdrakın təhsil sahələrindən olan məqamlar dərsə inteqrasiya olundu: Tərəvəzi diaqrama uyğun olaraq xarakterik xüsusiyyətlərinə görə təsvir etmək bacarığını gücləndirdi; rəngləri ayırd etmək və adlandırmaq qabiliyyətini inkişaf etdirdi; Ünsiyyət: uşaqlar ümumi söhbətdə iştirak etdilər, həmyaşıdlarının sözünü kəsmədən dinlədilər; sözlərdən istifadə edərək uşaqların lüğətini aktivləşdirdi - tərəvəzlərin adını, koordinasiya edən isim və sifətləri məşq etdi; Xoş niyyət və empatiyanı müstəqil şəkildə ifadə etmək üçün "sosiallaşma": Uşaqların düz hərəkətlərlə ovucları arasında plastilin gəzdirmək bacarığı, gücləndirilmiş presləmə texnikası, incə motor bacarıqlarının inkişafı., Bədən tərbiyəsi; inkişaf etmiş motor təxəyyülü və hərəkətlərin koordinasiyası; Sağlamlıq: uşaqlarda vitaminlər və onların əhəmiyyəti haqqında təsəvvürlər formalaşdırılır. Dərsdəki texnikalar oyuna əsaslanan öyrənmə vəziyyətlərinə əsaslanan oynaq xarakterli idi,
"Tərəvəz bağı" modelindən istifadə əsas təhsil vəzifəsini maraqlı şəkildə həyata keçirməyə kömək etdi - uşaqlarda tərəvəz və onların böyüdüyü yer haqqında təsəvvürlərin formalaşması. Mənim rolum təfərrüatlı cavablar verməyi öyrənməklə məhdudlaşdı. Bu, optimal nəticələr əldə etməyə kömək etdi.

Dərsin hər anında uşaqlara problemin həlli yollarını tapmağa kömək etdim, onlara yeni təcrübə qazanmağa, müstəqilliyi aktivləşdirməyə və müsbət emosional münasibət saxlamağa kömək etdim.
Axtarış, problemli vəziyyətlərin yaradılması uşaqların zehni və nitq fəaliyyətini gücləndirdi,
Sinifdə uşaqlarla işin xüsusiyyətləri şəxsiyyət mərkəzli yanaşmada öz əksini tapmışdır. O, utancaq uşaqları həvəsləndirir və uğur vəziyyətlərini möhkəmləndirmək üçün onları tərifləyirdi.
Dərs zamanı uşaqlarla eyni səviyyədə ünsiyyət qurmağa, uşaqların dərsə marağını bütün müddət ərzində saxlamağa çalışdım.
Dərsin nəticəsi oyun problemli situasiya şəklində təşkil edildi "Müalicəni tapın?" belə ki, bu müddət ərzində materialın mənimsənilməsinin keyfiyyətini yoxlaya bilərsiniz.
Uşaqların kiçik olması və xor cavabları çox olduğuna görə fərdi cavablara xüsusi diqqət yetirməyi planlaşdırıram. Sözlərin aydın tələffüzünə də nail olmaq lazımdır. Səsin tələffüzü üzərində işləyin, aktiv və passiv lüğəti genişləndirin. Amma bu çətinliklərə baxmayaraq, dərs zamanı qarşıma qoyduğum bütün proqram tapşırıqlarının həll olunduğuna inanıram.