Sərt ayırıcı ilə lüğət. Mövzu: Sözlərin sərt ayırıcı ilə yazılması

Dərs 79
Pedaqoji
məqsədlər
Sərt və yumşaq işarələri ayıran sözləri tanımaq bacarığının inkişafına kömək etmək; yaratmaq
"Bölünmə işarəsi olan sözlərin yazılışı" orfoqrafiyası ilə tanış olmaq üçün şərtlər
Dərs növü
Öyrənmə probleminin həlli
Planlaşdırılıb
nəticələr
(mövzu)
Şəxsi
nəticələr
Universal
öyrənmə fəaliyyətləri
(meta mövzu)
Əsaslar
mövzu məzmunu,
anlayışlar
və şərtlər
Öyrənilmiş orfoqrafiyadan istifadə olunur; ön sözlərlə prefiksləri bir-birindən fərqləndirir, onları yazılı şəkildə düzgün formatlayır;
bir sözlə yeri və yumşaq və sərt işarələri ayırma rolunu bilmək; idarə edən qaydaları bilmək
ayıran simvol yazmaq
Həyata keçirmə prosesində müəllim və həmyaşıdları ilə əməkdaşlıq bacarıqlarının inkişafına diqqət yetirir
sinifdə birgə fəaliyyət
Tənzimləyici: müəllimlə birlikdə tərtib edilmiş təlim tapşırığını qəbul edin; adekvat qavramaq
müəllim və həmyaşıdları tərəfindən işin qiymətləndirilməsi; metodun planlaşdırılmasında və nəzarətində qaydanı nəzərə almaq
həllər.
Koqnitiv: mənanı dərk etmək oxuna bilən mətnlər, vacib məlumatları vurğulamaq; tapmaq
tədqiq olunan dil anlayışlarını göstərmək üçün dil nümunələri; təhlil etmək, müqayisə etmək,
müstəqil müəyyən edilmiş əsaslar üzrə ümumiləşdirmə.
Kommunikativ: təyin edilmiş kommunikativ tapşırığı nəzərə alaraq monoloji bəyanat qurun;
dialoqda, ümumi söhbətdə iştirak etmək; nəzərə almaq müxtəlif fikirləröz fikirlərini bildirir və
mübahisə et
Orfoqrafiya və orfoqrafiya qaydası “Bölücü bərk işarəli sözlərin yazılması”; konsol,
kök, son; ayıran bərk işarə, bölən yumşaq işarə, göstərmək üçün yumşaq işarə
samitlərin yumşaqlığı
Təhsil
resurslar
1. Dərslik, iş dəftəri.
2. Cədvəl “Bölünən bərk işarə”

Dərsin təşkilati strukturu (ssenarisi).
Dərs addımları
Formalar,
üsulları
metodoloji
texnikalar
Müəllim fəaliyyəti
Tələbə fəaliyyətləri
həyata keçirilən
tədbirlər
bacarıqlar formalaşır
1
2
3
4
5
L - göstər
emosional
sözlərə reaksiya
müəllimlər
Frontal.
Şifahi.
Müəllim sözü
I.
Motivasiya
təhsilə
fəaliyyətləri
(təşkilati olaraq
ci an)
II.
Xəttatlıq
III. İmtahan
ev
tapşırıqlar.
1. Yoxlayın
icra
ev
məşqlər.
cəbhə,
fərdi
I.
Praktik.
Məktub
Frontal.
Şifahi.
Söhbət.
Praktik.
Şərh edildi
yeni məktub
Xoş gəldiniz
müəllimlər. Təşkil et
sizin iş yeri,
mövcudluğunu yoxlayın
fərdi
maarifləndirici
aksesuarlar
masanın üstündə
Tələbələri salamlayıram.
– Dərs zamanı düşünəcəyik?
(Bəli.)
- Bəlkə yata bilərik? (Yox.)
- Düşünək? (Bəli.)
-Bəs buludlarda uçmaq? (Yox.)
- Bir-birimizə kömək edək?
(Bəli.)
- Gəlin dərsə hazırlığınızı yoxlayaq
Atalar sözünü oxuyun və izah edin
mənasını yazın və yazın.
Lövhədə:
Havanı dəniz kənarında gözləyin
Məktubu icra edin
modelə görə
və s. - istehsal
kalliqrafik əl yazısı
- Dəniz kənarında hava gözləsəniz,
heç vaxt heç nəyə nail olmayacaqsan.
Beləliklə, biz heç nə etməyəcəyik
gözləyin və indi yoxlayın
ev tapşırığı.
– Sözləri yazın, nə vaxt vurğulayın
dərəcələri, ön sözlərin altını çəkin.
Tapşırıq materialı:
Müəllimlər qulaq asır
indiki
müəllimin diqqətinə və
sinif yoldaşları
ev tapşırığı.
Sözləri yazın
təklif etdi
müəllim.
və s. - öyrənilənləri tətbiq edin
orfoqrafiya; fərqləndirmək
ön sözlər və prefikslər,
onları düzgün formatlaşdırın
məktub.
P - diqqət
həll etmək imkanı
Texnikalar
nəzarət
6
Düzgün
yaz
sanitarizasiya
Fron
hündür
(şifahi
sorğu),
fərdi
ny
(imtahan
düzgün

pilləkənlərlə aşağı qaç, yaz
Seçimi şərh edin
sözləri yazmaq
fərdi dilçilik
müxtəlif yollarla vəzifələr.
yazmaq

1
2
3
4
2. Lüğət
orfoqrafiya
bir dəqiqə olacam
bir kağız üzərində, telefonla zəng etmək,
quşlar haqqında oxudu, girdi
otağa girin, ətrafa baxın
5
R - adekvat
onların qiymətləndirilməsini dərk edirlər
müəllim işləmək,
həmyaşıdları.
K - monoloq qurmaq
nəzərə alaraq bəyanat
çatdırılmış
kommunikativ vəzifə
Cədvəlin davamı.
6
Çox
icra
məşqlər
).
Düzgün
sözləri yazmaq
lüğətdən
orfoqrafik
Esky
diktə
Frontal
th (söhbət
suallar,
monoloq
göylər
bəyanatlar
vaniya)
IV. Səhnələşdirmə
təhsil vəzifəsi
Frontal.
Şifahi.
Oxumaq, söhbət etmək,
mesaj
müəllimlər
V.
Yeniləyin
bilik
Frontal.
Şifahi.
Oxumaq,
eşitmə,
söhbət
"Oturdu" - "yedi" oldu.
Hər kəs təxmin etməyi bacardı
Niyə bu baş verdi?
Kim günahkardır?
- Niyə bir söz
başqa bir şeyə çevrildi? (Hər şeyə aiddir
bölməsində
isim işarəsi.)
- Formullaşdırmağa çalışın
dərsimizin məqsədi
- Şeirə qulaq asın
yumşaq və sərt əlamətlər haqqında
(Əlavə bax). Nə a
yumşaq və sərt üçün yer
əlamətləri saymaq olar
düzgün?
Sözləri oxuyun (kötük, çovğun)
Müəllimlər qulaq asır
cavab axtarır
-a çatdırılır
komik
şeir
sual. ifadə edirlər
sizin təxminləriniz
işin məqsədləri haqqında
dərsdə
və s. - orfoqrafiya siqnallarını bilmək
qram, sözlə təcrid olunur
prefiks, kök,
bitmə; yeri haqqında məlumat
bölmə sözündə
yumşaq və sərt əlamətlər.
R - təlimi qəbul edin
vəzifə tərtib edilmişdir
müəllimlə birlikdə
Şeir dinləyin
cavab, cavab
müəllimin suallarına,
sözləri təhlil edin
təklif etdi
müşahidə üçün.
Nəticə çıxarın
və s. - sözdəki yeri bilmək
ayıran yumşaq və
möhkəm əlamətlər.
P - mənasını dərk etmək
oxunaqlı mətnlər,
əhəmiyyətli vurğulamaq
məlumat
Şifahi
-a cavablar
çatdırılmış
ci müəllim
sual

və hansı rolu oynadığına cavab verin
əlaqə; dil tapın

1
2
3
yumşaq işarə. (Yumşaldır
samit və ya üçün xidmət edir
səslərin ayrılması.)
VI. Assimilyasiya
yeni bilik
və yollar
tədbirlər
Frontal.
Şifahi.
Oxumaq, söhbət etmək.
ilə işləyin
nəzəri
material
dərs kitabı
– 264-cü məşq edin
və suala cavab verin: hansı rol
sərt işarə oynayır?
– İkisini müəyyən etməyə çalışın
məcburi şərtlər, saat
onun yazıldığı uyğunluq
möhkəm işarə.
– Səh.-dəki qaydanı oxuyun. 134
və sizinkilərin düzgün olub olmadığını yoxlayın
fərziyyələr
Frontal.
Şifahi,
praktik.
Oxumaq, söhbət etmək,
məktub
Tapşırığı izah edir
düzgünlüyünə nəzarət edir
icra

VII.
Konsolidasiya
bilik
və yollar
tədbirlər.
1. İş
dərsliyə uyğun olaraq
4
yumşaq rolu haqqında
və möhkəm işarələr
Məşq edin
tion. Təhlil edin
bu material
və haqqında nəticə çıxarın
üçün lazımdır
yazı
bölücü
möhkəm işarə
şərtlər (prefiks,
sona çatır
samitlər və hərflər üçün
e, e, yu, mən başlanğıcdayam
kök). Oxumaq
qayda
İşləyirlər
tərcüməçinin oxu bacarıqları
sözü yazır
və bacarıqla
bir söz yaz
transkripsiyalar (məs.
266), forma
Cədvəlin davamı.
5
6
illüstrasiya üçün nümunələr
anlayışlar öyrənilir.
K - dialoqda iştirak etmək,
ümumi söhbət; nəzərə almaq
müxtəlif fikirlər,
özlərini ifadə edirlər
və s. - qaydanı bilirlər,
tənzimləyici yazı
bərk ayıran
işarəsi.
P - təhlil aparmaq,
müqayisə, ümumiləşdirmə
öz başına
yerlər ayrılmışdır.
K - dialoqda iştirak etmək,
ümumi söhbət; nəzərə almaq
müxtəlif fikirlər,
özlərini ifadə edirlər
və s. - qaydanı bilirlər,
tənzimləyici yazı
bərk ayıran
işarəsi.
P - general-mayor
həll etmək yolları
spesifik
Düzgün
performans
məşqlər
tet
xətrinə.
Bilik
tərtib edilmişdir
ki
oxudu
orfoqrafik
Esky
Qaydalar
Düzgün
performans
yazılıb
məşqlər.
Monoloq
skiy

(Məs. 266,
sözlər
Dilçilik
tapşırıqlar.

1
267, 268)
2
3
4
5
F iz k u l t m i
n u tka
Kollektiv.
Praktik
Bağda günəbaxan böyüdü
Belə, belə!
Bağda günəbaxan böyüdü
Parlaq sarı baş ilə.
Başını çevirdi
Hər şeyi özüm görmək istəyirdim.
Günəbaxan orada nə gördü?
İndi bizə deyəcək
2. İş
dərsliyə uyğun olaraq
(müqayisə
ilə sözlər
bölücü
və yumşaq və
çətin
əlamətlər,
məs. 269)
Kollektiv.
Praktik.
Məktub.
Şifahi.
Oxumaq. Söhbət
suallar üzrə
Tapşırığı izah edir
düzgünlüyünə nəzarət edir
icra
iş.
- Onların nə ortaqlığı var?
bərk və ayıran
yumşaq işarələr? Nə oxuyun
bu barədə dərslikdə deyilir (səh.
136)
3. Məşq edin
orfoqrafiyada
ilə sözlər
Fərdi
I.
Praktik.
– 270-ci məşq edin.
Bəzi sözlərlə niyə lazımdır
bölünən bərk işarə,
bölməklə
möhkəm işarədir
(Məs. 267, 268)
Hərəkətləri yerinə yetirin
aşağıdakı mətnə ​​uyğun olaraq
idarəetmə
müəllimlər
Sözləri deyin
nəzərə alaraq
transkripsiyalar,
müqayisə etmək
ilə sözlər
bölücü
çətin
və yumşaq işarələr,
üzərində təcrübələr aparın
tələffüz
bu sözlər olmadan
bölücü
əlamətlər
Şifahi cavab verin
müəllimin suallarına.
Qaydanı təkrarlayın
Cədvəlin davamı.
6
genişlənmişdir
cavab
Düzgün
performans
hərəkətlər
Düzgün
performans
məşq edin
rəylər
R – qaydanı nəzərə almaq
planlaşdırma və nəzarətdə
həll yolu
L - yerinə yetirmək
yorğunluğun qarşısının alınması,
sağlamlığa diqqət yetirin
Həyat tərzi,
sağlam qalmaq
gündəlik iş rejimi, aktiv
iştirak etmək
bədən tərbiyəsində
və s. - qaydanı bilirlər,
tənzimləyici yazı
bərk ayıran
işarəsi.
P - mənasını dərk etmək
oxuna bilən mətnlər.
K - dialoqda iştirak etmək,
ümumi söhbət; nəzərə almaq
müxtəlif fikirlər,
özlərini ifadə edirlər
və s. - qaydanı bilirlər,
tənzimləyici yazı
bərk ayıran
Fərdi
ny.
Düzgün

bölücü
möhkəm işarədir
Məktub
və başqalarında - yox? Hansı iki
məcburi şərtlər olmalıdır
əməl edəcəm
napi tənzimləyir
sanitar ayırıcı
işarə; prefiksi vurğulamaq,
sözün kökü; bilmək
performans

1
(dərs kitabı,
məs. 270)
2
3
4
5
istehsalı üçün verilməlidir

Düzgünlüyünü yoxlayır
işi görür
möhkəm işarə yoxdur.
Öz başına
yerinə yetirmək
məşq edin
Cədvəlin davamı.
tədqiq olunan orfoqrafiyanın siqnalları
qram və seçim şərtləri
yazı.
R – qaydanı nəzərə almaq
planlaşdırma və nəzarətdə
həll yolu
P - mənasını dərk etmək
oxunaqlı mətnlər,
əhəmiyyətli vurğulamaq
məlumat
əlaqə; dil tapın
illüstrasiya üçün nümunələr
dilləri öyrənmişdir
anlayışlar.
R - qəbul edin və yadda saxlayın
öyrənmə tapşırığı.
K - dialoqda iştirak etmək,
ümumi söhbət, birgə
fəaliyyətləri
R – açıq şəkildə dərk etmək və
qiymətləndirin
dərs fəaliyyətləri
6
məşq edin
rəylər
Fron
hündür
(şifahi
performans
şərtlər
oyunlar)
Söhbət
By
suallar.
Özünü
tənzimləmə
4. Şifahi orfoqrafiya
qrafik
bir dəqiqə
məs. 270, oyun
"Sözü tap")
Kollektiv.
Oyun.
Şifahi.
Şifahi cavablar
- ifadəli oxuyun
şeir (dərslik, məs.
270). Sözlərin yazılışını izah edin
itkin hərflərlə.
- Ayırıcı ilə sözləri tapın
komiksdə möhkəm işarədir
mətn (mənbə materialına baxın
dərs üçün: şeir
"Dəhşət")
Şifahi icra edin
məşq 270.
Şeir dinləyin
renium adlanır
sözləri eşitdi
bölməklə
sərt və yumşaq
əlamətlər
VIII. Refleksiya
maarifləndirici
fəaliyyətləri
sinifdə (xülasə)
Frontal.
Şifahi.
Söhbət
Suallara cavab vermək
müəllimlər
- Qarşımızda hansı vəzifə var idi?
- Yazı haqqında nə bilmək lazımdır
bərk işarə ayıran?
- Siz nail ola bildiniz
məqsədlər qoyun?
- Tapşırığı kim yerinə yetirdi?
- Kimin çətinliyi var idi?
Niyə?

1
2
3
4
5
6
Evdə hazırlanmış
məşq edin
(dərslik, məs.
272)
Frontal.
Şifahi.
İzahat
müəllimlər
Məzmunu izah edir və
ev tapşırıqlarını yerinə yetirməyin yolları
tapşırıqlar. Çeklər
müvafiq girişlər
İzahata qulaq asın
müəllimlər. Et
müvafiq
qeydlər
R - təlimi qəbul edin
uyğun olaraq tapşırıq
inkişaf səviyyənizlə
Cədvəlin sonu.
YUMUŞAQ İŞARƏSİ VƏ HARD BELƏRİ
- Çox mehriban deyilsiniz? –
Beləliklə, Sərt işarə Yumşaq işarəyə dedi. –
Siz həmişə sözləri və hərfləri yumşaltmağa çalışırsınız.
Xeyr, siz əlifbaya uyğun deyilsiniz!
- Kim danışardı, amma sən susmalıydın! –
Yumşaq işarə buna Sərt işarəyə cavab verdi. –
"Sən düyünlü palıd kimi sərt və kobudsan."
Vaxt gəldi, Yat hərfi kimi,
Sizi əlifbadan çıxarın...
- Dostlar! Söhbətiniz dəyərsiz sözlərdir, -
Bu arqumenti eşidən A hərfi dedi -
İkiniz də yaxşısınız, ikiniz də şərəfə layiqsiniz,
Doğru yerdə olduğunuz zaman.
Ərizə
Ogre
Ətrafdakı hər şeyi qorxu bürümüşdür
Qəzəblənmiş Ogre
Bu gün yemək yeəcəyini açıqladı
Möhtəşəm nahar.
Fövqəltəbii həyəcan içində
Bütün heyvanlar qaçır.
Hətta yeyilməz kirpi
Mən də qorxudan qorxdum.
Qəzəblənmiş Ogre
Bir çanta şirniyyatı bir anda yedi.
Mən ürəkaçan peçenye yedim.
O, bədnam yaramazdır.
Amma o, ümumiyyətlə, insanları yemir
Və heyvanlara zərər vermir.
S. Bondarenko

Hədəf: ayırıcıları olan sözlərin orfoqrafiya bacarıqlarını inkişaf etdirin möhkəm işarədir.

Dərslər zamanı

I. Təşkilat vaxtı

II. Ev tapşırığını yoxlamaq

Mətni oxuyun.

Başlığı nə qoymuşdunuz?

Prefiksli sözləri və ön sözlü sözləri adlandırın.

III. Biliklərin yenilənməsi

1. Fərdi iş

Onu yazın. Sözləri tərkibinə görə sıralayın. Davam et, dayan, sevgilim.

Mətndən sözləri yazın və onları iki sütuna bölün: 1) prefikslərlə; 2) ön sözlərlə. Ön sözlərin altını çəkin və prefiksləri vurğulayın. Ön sözlərlə əvvəl yazılmayan sözləri ayrıca yazın. Hansı suala cavab verirlər?

Bir ağacın gövdəsindən onun harada bitdiyini görə bilərsiniz - (içində) meşədə və ya (içində) təmizlikdə. Əgər bir ağac açıqlıqda böyüyərsə, onun budaqları hər tərəfə uzanar və belə ağacın gövdəsi daha qalın olar. Meşədə ağaclar bir-birini küləkdən (qoruyur). Onların gövdələri hamar və nazikdir.

2. Ön iş

Onu bir sözlə əvəz edin və yazın.

çovğun (qar fırtınası).

Arılar üçün evlər (kovanlar).

Ana, ata, uşaqlar (ailə).

- Bu sözlərin yazılışında ortaq nə var?

Bu sözlərə niyə yumşaq ayırıcı yazıblar?

Hansı hərflərdən əvvəl yumşaq ayırıcı qoyulur?

Yumşaq ayırıcı ilə iki sözü yazın.

IV. Fəaliyyət üçün öz müqəddəratını təyinetmə

Sözləri oxuyun.

Çəkiliş, elan, dolama yol.

Sözlərdə hansı hərf yoxdur?

Dərsin mövzusunu tərtib edin.

V. Dərsin mövzusu üzərində işləmək

1. Qrammatik nağıl

Sərt və Yumşaq İşarələri Ayıran Nağıl

Bir vaxtlar Neznaykin adlı bir oğlan yaşayırdı. 3-cü sinifdə oxuyurdu. Bir dəfə Neznaykin diktə yazırdı.

"Bir az sıyıq ilə oturdum, su içirəm, toxum gətirirəm, Kolyanı öldürəcəm" dedi.

oh oh oh! - səhv yazılmış sözlər qorxulu idi. "Biz cəmiyyətdə belə görünə bilmərik: bizə güləcəklər!"

Sənə nə olub? - Neznaykin təəccübləndi.

Sən heç nə bilmirsən! - məktublar kədərlənirdi e, e, yu, i.- Bu fillərdə biz iki səs təyin edirik: [ye], [yo], [yu], [ya], lakin biz bunu yalnız prefikslərdən sonra qarşımıza qoyulan sərt işarənin köməyi ilə edirik və saitlərdən əvvəl qoyulan yumşaq işarə e, e, yu, i, i.

Siz bizim köməkçilərimizi itirdiniz, indi hamı elə bilir ki, biz yalnız bir səsi nəzərdə tuturuq: [e], [o], [u], [a] və oxuyurlar. otur, iç, iç, kolyaəvəzinə yedi, iç, atəş, paylar]

Neznaykin çox utandı və qızardı. Nişanları diqqətlə götürüb yerinə qoydu. O vaxtdan heç bir mənası olmayan, başqalarına kömək edən məktublara çox diqqətli olmağa başladı.

2. Sərt ayırıcı ilə sözlərin yazılışına dair müşahidələr

Köklərlə isimlər düzəldin -Sürmək-, konsollardan istifadə etməklə sən-, yenidən, pro-, üçün, və onları yazın. Prefiksləri seçin.

İndi prefikslərdən istifadə edərək eyni köklü sözlər yaradın s-, ob-, v-, aşağı-, və onları yazın. Prefiksləri seçin.

Niyə bu sözlərə bölücü işarə yazmısan?

Prefikslər hansı hərflərlə bitir?

Kök prefikslərdən istifadə edərək sözlər yaradın -kirpi-, -ed-, -aydın- və onları yazın. (Kiçik, yeməli, izah edin.)

Sərt ayırıcı hansı saitlərdən əvvəl yazılır?

2. Dərsliyə uyğun işləyin

Məs. 264 (səh. 134).

Sözlərdəki prefiksləri adlandırın. Prefikslər hansı hərflərlə bitir?

Bölmə simvolu hansı prefikslərdən sonra yazılır? (Samitlə bitən prefikslərdən sonra.)

- Hansı hərflərdən əvvəl gəlir?

Dil məlumatı üçün aşağıda oxuyun.

Qaydanı yenidən oxuyun. Dərsliklərinizi bağlayın və qaydanı oturacaq yoldaşınıza deyin.

VI. Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi

VII. Dərsin mövzusu üzərində işin davamı

Dərslikdən işləmək

Məs. 265 (səh. 135).

Şeiri oxu.

Nə deməkdir yandı! (Aldandı.)

Məşq üçün yazılı tapşırıqları yerinə yetirin.

Sözləri sərt ayırıcı ilə adlandırın. Sözlərdəki prefiksləri və qarşısında sərt bölmə işarəsi olan hərfləri adlandırın.

Məs. 267 (səh. 135).

(Müstəqil icra. Yoxlayın.)

Səh.-də dil məlumatını oxuyun. 136.

VIII. Refleksiya

Sözləri sərt ayırıcı ilə yazın.

Ətrafdakı hər şey qorxu ilə doludur -

Qəzəblənmiş Ogre

Bu gün yemək yeəcəyini açıqladı

Möhtəşəm nahar.

Fövqəltəbii həyəcan içində

Bütün heyvan uçur.

Hətta yeyilməz kirpi

Mən də qorxudan qorxdum.

Qəzəblənmiş Ogre

Dərhal bir çanta şirniyyat yedi,

Mən ürəkaçan peçenye yedim.

O, bədnam yaramazdır

Amma o, ümumiyyətlə, insanları yemir

Və heyvanlara zərər vermir.

S. Bondarenko

Bölmə simvolu nə vaxt yazılır?

Hansı hərflərdən əvvəl bölmə simvolu qoyulur?

IX. Dərsi yekunlaşdırmaq

Bu gün sinifdə nə yeni öyrəndiniz?

Ev tapşırığı

    Yumşaq bölmə işarəsi: çovğun, döyülmə, sərçələr və s. Bərk bölmə işarəsi: giriş, giriş, obyekt və s. Rus dilində b yalnız ayırıcıdır, lakin b həm də (yemək) felinin əmr əhvalını və 2-ci şəxsi ifadə edə bilər. tək(görmək).

    Ayırıcı yumşaq işarə aşağıdakı sözlərdə mövcuddur:

  • Çovğun, ağaclar, köz,
  • İşıqlar, konkilər, lələklər,
  • Primorye, bulyon, alma ağacı,
  • Böyük, xəstəxana, götür,
  • Yeddinci, səkkizinci, sürüşmə,
  • Ehtiyatlı ol, şüşəçi, məktub,
  • Poçtalyon, medalyon, şampinyon,
  • Ailə, təraş, bir-birini görmək,
  • Cut off, albatros, alternativ,
  • Feldmarşal, postament, bilyard.
  • Ayıran bərk işarə aşağıdakı sözlərdə mövcuddur:

  • Elan, adyutant, patrul,
  • Dolama yol, həcm, izahat,
  • Giriş, izahat, sürmək,
  • Yeməli, büzülmüş, yeyilmiş,
  • atışma, böyük, yüksəliş,
  • Konyunktivit, trans-Avropa, mövzu,
  • Ayırma, inyeksiya, dördlük,
  • fövqəltəbii, gediş, indiki,
  • Pan-Avropa, səviyyələrarası, əks səviyyə,
  • Bədnam, izahat, əlaqəni kəsmək.
  • Cəmi: 60 belə söz.

    Ayıran b (yumşaq işarəsi) olan sözlərə nümunələr: boyunbağı, mülk, bulyon, medalyon, kəndli, sərçələr, bülbüllər, viut.

    Ayıran b (sərt işarəsi) olan sözlərə nümunələr: indi, elan, giriş, konqres, bunk, adyutant, indiki, indiki, giriş, yedi.

    Yumşaq ayırıcıları olan sözlərə nümunələr:

    Icicle, ağaclar, kompüter, peçenye, mənzil, sağlamlıq, əyləncə, batalyon, pavilyon, küləklər, tikişlər, medalyon, şüşə, yarpaqlar, bindweed, buruq

    Sərt ayırıcıları olan sözlərə nümunələr:

    Giriş, konqres, fövqəltəbii, qəzəbli, yemək, oyun, çıxarıla bilən, sökülə bilən, birləşdirici, hərəkət, elan, elan, qüsur

    Düzgün təcrübə ilə hansı hallarda b və ya b yazmağın lazım olduğunu tez və dəqiq müəyyən edə bilərsiniz.

    Yumşaq ayırma işarəsi sözün kökündə ola bilər: kompüter, bindweed, katib, postament, alaq otları, kanyon, bulyon,

    sözün kökü ilə şəkilçisi arasında: bülbül oxuyan, sərçə quyruğu,

    şəkilçi ilə sözün sonu arasında: qurbağa dərisi, canavar yuvası,

    Ayıran bərk işarə, bir qayda olaraq, samitlə bitən rus prefikslərindən sonra, kökdən əvvəl yazılır. başlanğıc hərflər e, yu, mən: giriş, kiçilmiş, yubiley öncəsi, bədnam.

    Bu işarə kökləri paylaşır çətin sözlər ilkin “iki-, üç-dörd-” ilə, ikinci kök yenidən “e, yu, i” hərfləri ilə başlaması şərtilə: üçdilli, iki qatlı, dörd yard.

    Ab-, ad-, in-, inter-, con-, counter-, sub-, trans- elementləri olan xarici sözlərdə b yazırıq:

    mövzu, inyeksiya, disjunksiya, əlavə, fərziyyə.

    Ayırıcı bərk işarə prefiksdən sonrakı hallarda e, yu, I saitlərindən əvvəl sözlərdə yazılır - get, hiddətlən, qorxdu, izah et, yan keç, yedi. Həm də mürəkkəb sözlərdə, iki və ya üç qatdan sonra. Məsələn, üç qatlı, ikimərtəbəli, iki sarılı (yumurta) və s.

    Yumşaq ayırıcı işarənin yazılması onunla fərqlənir ki, o, prefiksdən sonra yazılmamalıdır, hətta kökə də daxil edilə bilər. Məsələn, boyunbağı, bülbül, choker, canavar, peçenye, don, tökür, içki, döyür və s.

    Yumşaq işarə sözün ortasında ayırıcı və ya sonunda yumşaq işarə kimi yazılır (siçan, sakit, oyun, qız, sığın, dırnaq), ayırıcı nümunələr:

    əyləncə, məqalələr, qırıntılar, budaqlar, çəkmək, cır-cındır.

    İndi ayıran bərk işarənin nümunələri:

    Giriş, çıxış, giriş, yeyilmiş, elan, qüsur.

    Yumşaq işarəni (b) ayırmaq, məsələn, sözlərdə: içkilər, canfəşanlıqla, Vyetnam, çovğun, Nyuton, Nyu-York, solitaire, Ob,

    sözlərdə bölücü bərk işarə (Ъ): elan, ayrılıq, köçüb, giriş, konyuktura, konyunktivit, obyekt.

    İki samit arasında yumşaq işarə. Samitləri ayırır

    yazı, xəstəxana, biçin, oyma.

    yumşaq işarə samitlə saiti ayırır

    mürəbbə, əlvida.

    sərt işarə samitlə saiti ayırır

    reklam, böyük.

    Çox söz. İstənilən mətndə yumşaq və ya sərt işarəli bir neçə söz var.

    Ayıran "b" yumşaq işarədir: hamam, çovğun, bulyon, poçtalyon, bulyon, losyon, çovğun, ailə, oyun.

    Ayıran "b" möhkəm işarədir: həcm, inyeksiya, adyutant, qüsur, giriş, dillərarası, yüksəliş, iki səviyyəli.

















Geri irəli

Diqqət! Slayd önizləmələri yalnız məlumat məqsədi daşıyır və təqdimatın bütün xüsusiyyətlərini əks etdirməyə bilər. Bu işlə maraqlanırsınızsa, tam versiyanı yükləyin.

UMK V.P. Kanakin "Rus dili"

Dərs növü: yeni biliklərin öyrənilməsi.

Dərsin məqsədi: Ayırıcı bərk işarəli sözləri düzgün yazmaq bacarığının formalaşdırılması.

Dərsin Məqsədləri:

1) təhsil:

  • tələbələrin “bölücü bərk işarə”nin yazılışı haqqında biliklərini aydınlaşdırmaq və ümumiləşdirmək;
  • ayırıcı bərk işarənin sözlərlə yazılması qaydasını təqdim edir;
  • frazeoloji vahidlərlə işləməklə şagirdlərin nitqini zənginləşdirir;

2) inkişaf edir:

  • öyrənilən qaydanı praktik fəaliyyətdə tətbiq etmək bacarığını inkişaf etdirmək;
  • öyrənilən orfoqrafiya ilə sözlərin orfoqrafiya bacarıqlarını inkişaf etdirmək;
  • öyrənmə tapşırığını yerinə yetirmək üçün məlumat axtarmaq bacarığı üzərində işləmək;

3) yüksəltmək:

  • dərs zamanı əlverişli əməkdaşlıq üçün şərait yaratmaq;
  • problem axtarışı üçün sabit motivasiya formalaşdırmaq təhsil fəaliyyəti;
  • rus dilini öyrənməyə hörmət və marağı inkişaf etdirmək.

Şəxsi təlim nəticələrinə nail olmaq üçün təlim məqsədləri:

  • tələbələri mehriban işgüzar əməkdaşlıq qaydalarından istifadə edərək tədris prosesində fəal iştirak etməyə həvəsləndirmək;
  • öz təhsil fəaliyyətini obyektiv qiymətləndirmək bacarığını inkişaf etdirmək.

Metafənni öyrənmə nəticələrinə nail olmağa yönəlmiş təlim məqsədləri:

Tənzimləyici:öz emosional və iradi vəziyyətini idarə etmək bacarığını inkişaf etdirmək; təhsil fəaliyyətinin məqsədini qorumaq; təlim tapşırığının həllini planlaşdırmaq və həyata keçirmək; öz fəaliyyətinin və tərəfdaşların fəaliyyətinin təhlilini, mərhələli və yekun monitorinqini həyata keçirmək.

Koqnitiv: zəruri olanı dərk etməyi, təhlil etməyi, yoxlamağı, çoxaltmağı və tətbiq etməyi öyrətmək təhsil məlumatları; fərziyyələr irəli sürmək, problemin müzakirəsində iştirak etmək, sübutlar təqdim etmək.

Ünsiyyət: deformasiyaya uğramış ifadəni təhlil etmək və düzəltmək bacarığını məşq etmək; öz mülahizənizi bacarıqla qurun və ifadə edin; qrup işini planlaşdırmaq və səmərəli həyata keçirmək; informasiya ilə işin nəticələrini təqdim edir.

Fənn üzrə təlim nəticələrinə nail olmağa yönəlmiş təlim məqsədləri: sözlərdə prefiks və kök tapmaq, samit və sait səsləri fərqləndirmək, bərk ayırıcı ilə sözləri yazarkən qaydaları tətbiq etmək, savadlı yazı bacarıqlarını inkişaf etdirmək.

Planlaşdırılan nəticələr:

mövzu:şagirdlər sərt ayıran işarəli sözləri yazmağı, ъ ilə ъ ilə yazılan sözləri ayırd etməyi öyrənəcəklər;

meta-mövzu:

  • təhsil: səbəb-nəticə əlaqələri qurmağı, nəticələri ifadə etməyi və əsaslandırmağı, idrak məqsədini müstəqil müəyyənləşdirməyi və formalaşdırmağı öyrənəcək;
  • ünsiyyətcil: təhsil tapşırığı üzərində işləyərkən işgüzar əməkdaşlıq bacarıqlarından, nitq və davranış mədəniyyətindən istifadə etmək;
  • tənzimləyici: emosional-iradi davranışı idarə etmək və öz təhsil fəaliyyətlərinə obyektiv qiymət vermək bacarığını nümayiş etdirəcək;
  • şəxsi: yoldaşlarının fikirlərinə hörmət və rus dilini öyrənməyə maraq göstərəcəklər.

Dərs avadanlığı: dərslik “Rus dili. 3-cü sinif”, müəllif V.P. Kanakina: “Maarifçilik”, 2013; “Rus dili” dərsliyinə elektron əlavə. 3-cü sinif”, müəllif V.P. kanakina; fərdi və qrup işi üçün kartlar; “Məktəb frazeoloji lüğətləri” (3), müəllif A.V. Jukov, Astrel, 2010; qrup işi üçün tapşırıqlar olan zərflər, müəllim tərəfindən təqdimat; lazım olan kompüter proqram təminatı, multimedia proyektoru, ekranı.

Dərslər zamanı

I. Təhsil fəaliyyəti üçün motivasiya (öz müqəddəratını təyinetmə).

- Uşaqlar, bugünkü dərsdə sizi çox maraqlı şeylər gözləyir. Qarşıda bizi uzun bir yol gözləyir. Yola çıxmazdan əvvəl ovuclarınızı ovuşdurmağı məsləhət görürəm. ovuşduruldu? Onları yanaqlarınıza qoyun. Özünüzü isti hiss edirsiniz? Gəlin əl-ələ tutaq və bir-birimizə isti münasibət bildirək. Çöldə qış olsa belə, əllərimizin və ürəyimizin istiliyi bizi isitəcək. Və dərsimizin şüarı belə olacaq: “Uzun yol bizi qorxutmaz, dostluq bizi birləşdirəcək!”

Vasya Neposedov bizimlə səyahət edəcək . (Slayd 2) Dərslikdə yaşadığı üçün havaya uyğun geyinmədiyinə təəccüblənməyin.

Qarlı bir yol ilə meşəyə gedəcəyik,
Və biz yeni biliklərə və kəşflərə gələcəyik.

II. Xəttatlıq. Dərsin mövzusunun təyin edilməsi.

zye syu dyo byya

- Baxın, yolda mürəkkəb ayaq izləri var. (Slayd 3) Niyə heyrətamizdirlər? (Hərflərdən ibarətdir.)

– Bu hərf birləşmələrinin ortaq cəhəti nədir? (3 hərfdən ibarətdir.)

– Bütün hərf birləşmələrində hansı hərf olur? (ъ hərfi təkrarlanır.)

– Hansı hərf birləşməsi digərlərindən fərqlidir? Necə? (Birləşərək sağol alt əlaqə istifadə olunur, qalan hissədə isə yuxarı əlaqə).

– Bu hərf birləşmələrini dəftərinizə yazın.

– Bu izlərdə dərsin hansı mövzusu gizlənib? Düzdür, dərsimizin mövzusu “Sərt ayırıcı olan sözlər”dir.

– Biz izləri deşifrə edərkən Vasya Neposedov bizdən xeyli irəlidə idi. Və təəccüblü deyil. Axı o, özü haqqında belə deyir: (Slayd 4)

“Gəlməyə vaxtım olmayacaq, tələsirəm sürün.
Tapmaq lazım olanda sizə xəbər vermirəm izah edin.
Bir fırlanan top kimi, hər şeyi hardasa əldə etməyə çalışıram qışqırmaq.
Mən soyuqdan deyiləm qıvrılmış,
Qorxuram ki, vacib bir şeyi əldən verərəm!”

III. Biliklərin yenilənməsi. Problemli vəziyyətin yaradılması.

- Uşaqlar, şeirdəki hansı sözlər Vasyanın həqiqətən narahat olduğunu göstərir? Gəlin bu ifadələrdən Vasyanın xarakterini çatdırmağa kömək edən felləri yazaq. (1 şagird lövhədə, qalanı dəftərdə işləyir). (Slayd 5)

  • sürün
  • izah edin
  • küyə düşmək
  • bükülmüş

– Nadinc Vasya onun sözlərinə qartopu atdı. Görün qartopu hansı hərfi vurur? (Möhkəm bir işarə ilə.)

- Gəlin qartoplarını çıxaraq. Sən haqlısan. Bu məktub haqqında nə bilirsiniz, onu özəl edən nədir? (ъ səsi bildirmir.)

- Uşaqlar, ъ səsi ifadə etmədiyi üçün bəlkə onu bir sözlə yazmaq lazım deyil?

- ъ olmadan sözləri oxuyun. Sözlərin tələffüzü və mənası dəyişibmi? (Sözlər təhrif olunub.)

- Təxmin etməyi bacardınız
Niyə bu baş verdi?
Günahkar kimdir? (Möhkəm işarə.)

Bizə də möhkəm bir işarə lazımdır,
Onsuz yaza bilməyəcəyik.

- Səhv etmək asandır? (Bəli.)

- Deməli, bu orfoqrafiyadır. Ad verin. (Bölmə işarəsi.) ( Slayd 5).

IV. Yeni biliklərin kəşfi.

– Yazdığımız sözlər bu orfoqrafiyanı təyin etməyin sirlərini açmağınıza kömək edəcək.

– Sözlərdə kök və prefiksi tapıb vurğulayın.

– Özünüzü sınayın və dostunuzla dəftərlərinizi yoxlayın. Tapşırığı başqalarından daha yaxşı (düzgün və digərlərindən tez) yerinə yetirən qrupun nümayəndəsi lövhədəki sözlərdə kök və prefiksi müəyyən edir. (Slayd 6)

– Sözlərin hər birində ъ hansı yeri tutur? (Prefiks və kök arasında dayanır).

– ъ hansı prefikslərdən sonra yazılır? Bu prefikslər hansı hərflə, sait və ya samitlə bitir? (Sərt işarəsi samitlə bitən prefikslərdən sonra yazılır.) Samitlərin altını çəkin.

– Hansı kök hərflərdən əvvəl ъ ayıran hərf var? (ъ ayırıcısı sözlərdə e, ё, yu, ya sait hərflərindən əvvəl durur.) Onların altını çəkin.

– İndi bir qayda yaradaq: ayırıcı bərk işarə sözlərin harasında yazılıb?

– İndi dərslikdən istifadə edərək fərziyyələrimizi yoxlayaq.

V. Nəzəri material üzərində iş (dərslikdəki qaydalar).

– Səh.-dəki dərsliyi açın. 134. Qaydanı oxuyun.

– ъ hərfinin yazılması qaydasını düzgün tərtib etdikmi? (Sağ.)

– Qaydanı yenidən oxuyun və bu diaqramdan istifadə edərək özünüzə təkrarlayın. (Slayd 7)

– Qaydanı stolüstü qonşunuza deyin.

VI. Məqsəd təyini.

- Uşaqlar, bunun necə olacağını formalaşdırın əsas məqsəd bizim dərsimiz. (Sərt ayırıcı ilə sözləri yazmağı öyrənin.)

Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi (Slayd 8)

Qışda meşəyə gəldik.
Nağıllarla dolu və möcüzələr
Sakitcə ağcaqayın ağacları budaqları ilə xışıltı verir.
Tüklü Milad ağacları dinc yatır.

Dovşan yol boyu çapdı,
Qorxaq tülküdən qaçdı.
Göydə qar dənəcikləri fırlanır
Və onlar yerdə sakitcə uzanırlar.

Oh! Qorxunc bir nərilti eşidirsən?
Bu, boz canavar deyilmi?
O, hansı ov axtarır?
Birdən masalarımıza otururuq,
İndi bizi tapmayacaq.

VII. Xarici nitqdə şərh etməklə ilkin konsolidasiya.

– Uşaqlar, gəlin canavarın qəzəbinə səbəb olan şeyin 265-ci məşqdən, səhifə 135-dən öyrənək.. (Özünüzə oxuyun). -Şeirin ifadəli oxunuşunu hazırlayın. (Tələbə oxuyur.)

- Canavar niyə belə qəzəblidir? (Kirpi yeyə bilməz.)

- Get, cani, kirpiyə toxunma!
Biz kirpiyik - xilasetmə üçün!

- Uşaqlar, məşq üçün tapşırığın 2-ci hissəsini oxuyun. (Tələbələr xorla oxuyur.) Təlimatlara əməl edin. (Tələbələr tapşırığı müstəqil surətdə köçürür, bölən sərt işarəsi olan sözləri tapır, onlarda prefiksləri müəyyənləşdirir, sərt işarənin və ondan sonrakı hərfin altını çəkirlər.)

Canavar çox qəzəblidir -
O, kirpi yeyə bilməz.
Kirpi yeməli olsa da,
Yemək üçün əlverişsizdir:
Büzülən, iynələri söndürdüm -
Pis canavar yandırdı.

– Eyni kökdən olan sözləri adlandırın.. (Yeyin, yeyin, yeyin.)

– İşinizi standarta uyğun yoxlayın. (Slayd 9)

VIII. Nitqin inkişafı üzərində işləmək. Qruplarda müstəqil iş.

– Vurğulanan söz hansı nitq hissəsidir? (Bu feldir.) Hansı nitqdə daha çox işlənir: danışıq dilində, yoxsa ədəbi? (Daha çox danışıq nitqində.)

– Bu sözün mənasını başqa fellərlə əvəz edərək izah edin.

- Düzdür. Aldatmaq, kimisə aldatmaq və ya ondan üstün olmaq deməkdir. Sözə diqqətlə baxın və deyin, ən hiyləgər adamın adı nə idi? (Eqor.)

- Həqiqətən, bir dəfə Eqor ən hiyləgər idi və insanlar Eqor kimi davranan bir adam haqqında danışmağa başladılar - "o, aldatdı".

- Və budur bizim Vasya və düz canavar: (Slayd 10)

“Sən nəsən, canavar? çox toyuq yedi? Yaxşı, mən münaqişənin həllindəyəm. iti yedi. Kirpidən bağışlanma diləyin, boz! Dost olun ki, siz və su tökə bilməzsən!

– İşarələnmiş ifadələr nə adlanır? (Bunlar frazeoloji vahidlərdir).

– Özünüzü dilçi kimi sınamaq istəyirsiniz? Sonra özünüzü frazeoloji lüğətlərlə silahlandırın. 1-ci qrup frazeoloji vahidlərin mənasını tapıb təqdim edəcək Çox toyuq yedim, 2-ci qrup frazeologiyanı izah edəcək iti yedi 3-cü qrup isə frazeoloji vahidlərdən danışacaq Onu su ilə tökmək olmaz. Kağız parçaları üzərində alqoritmə uyğun olaraq qruplarda işləyin:

  1. Məsləhətçi seçin.
  2. Lüğət girişinə baxın.
  3. Bu ifadənin nə demək olduğunu qrupda müzakirə edin.
  4. Frazeoloji vahidlər haqqında hekayə təqdim etmək üçün natiq seçin.

Qrupda işləyərkən əsas şeyi xatırlayın: ( Slayd 11).(Şagirdlər qaydanı oxuyurlar.)

(Qrup məruzəçilərinin çıxışı. Frazeoloji vahidlərin dəftərə qeydi.)

– Hansı ifadələrdə fel digərlərindən fərqlənir? Necə? (Frazeologiyada su tökə bilməzsən feil sərt deyil, yumşaq ayırıcı ilə yazılır.)

– Niyə sərt ayırma işarəsi ilə deyil, yumşaq işarə ilə yazılmalıdır? (Səslərin ayrılması prefiks və kök arasında baş vermədiyi üçün.)

IX. Yeni biliklərin bilik sisteminə daxil edilməsi və təkrarlanması..

- Uşaqlar, gəlin öyrənək ki, ъ sözlə yazıldığında nə qədər yaxşı başa düşürük. hansı sözlər yerində sual işarəsiъ yazılmalıdır. Ekspert rolunu kim öz üzərinə götürəcək? (Şagirdlər növbə ilə lövhəyə çıxır və yalnız ъ olan sözləri yazır; ekspert hər dəfə işi yoxlayır, eyni zamanda sözlər dəftərlərə yazılır.)

(Tələbələr sözləri olan bir kart çıxarırlar: həcm, stul, keçid, qanad, yedim, nahar, toplamaq, qarışqalar, lift, səyahət, ailə , elan, görüş, gecə, elan.

- Qış meşəsində yaxşıdır. Meşə falçısı Magpie bizə bir xəbər gətirdi. Zərfləri açın, “toplayın” və mesajı oxuyun. (Qruplarda şagirdlər “deformasiyaya uğramış” cümlə toplayırlar. Tapşırığı yerinə yetirən qrup əvvəlcə cümləni oxuyur: “Dağın başındakı molar sizin köməyinizi gözləyir”.

-Uşaqlar, məncə, mən qozların harada olduğunu bilirəm. Dərslik üçün elektron əlavəni açın. Belə çıxır ki, molar da səyahət edir. Bunu etmək üçün hansı tapşırığı yerinə yetirməli olduğunuzu oxuyun Balonlar havaya qalxdı? (Netbuklarda tapşırığı yerinə yetirin)

- Gəlin kisələri sözlərlə düzək ki, solda yalnız bərk bölmə işarəsi, sağda isə ъ olmayan sözlər olsun.

X. Standarta uyğun olaraq özünü sınamaqla yoxlama testi işləyir.

– Yuxarı dırmaşmaq asan deyil. Amma bilik və əzm bizə kömək edəcək...

Test kartını götürün və hər suala düzgün cavabı seçin.

“ъ” sözün hansı hissəsindən sonra yazılır?

a) prefiksdən sonra
b) kökdən sonra
c) şəkilçidən sonra

“ъ” hansı prefikslərdən sonra yazılır?

a) bütün prefikslərdən sonra
b) saitlə bitən prefikslərdən sonra
c) samitlə bitən prefikslərdən sonra

Daha əvvəl hansı hərflər yazılıb?

a) a, y, s, e
b) e, e, yu, i
c) o, e, y, yu

Slayddakı standartla özünüzü sınayın. Snowflakes düzgün cavabları göstərəcək . (Slayd 12)

- Yaxşı! Əminəm ki, siz indi sərt ayırıcı ilə sözləri yazmağı bacara bilərsiniz.

XI. Refleksiya.

- Budur, biz zirvədəyik. İnanılmaz dərəcədə gözəl qış meşəsi, amma qayıtmağımızın vaxtıdır.

– Hətta Vasya Neposedov da bizimlə çox çalışaraq çox vacib bir həqiqəti başa düşdü. Yazıda çatışmayan elementləri tamamladıqdan sonra onu oxuya biləcəksiniz. (Slayd 13)

(Tələbələr hərfləri almaq üçün rəngli karandaşla hər elementdə çatışmayan sətirləri əlavə edir və rus atalar sözünü oxuyurlar: "Bütün dünyanı gəzə bilməzsən").

– Mənə deyin, səyahətimizi uğurla başa vurmağımıza nə kömək etdi? (Bizim dost işimiz, biliyimiz, əzmkarlığımız, çalışqanlığımız...)

- Gəlin səfərə hansı devizlə getdiyimizi xatırlayaq. (“Uzun yol bizi qorxutmur, dostluq bizi birləşdirəcək!”) (Slayd 14)

– Devizin dərsin mövzusu ilə nə əlaqəsi var? (Tərkibində sərt ayırıcı olan söz var.)

– Dərsin əvvəlində qarşınıza hansı təlim məqsədi qoymusunuz? (Sərt ayırıcı ilə sözləri yazmağı öyrənin.)

- Sizcə, məqsədə nail olundumu?

– Sinifdəki işindən razı olanlar slaydda gülən, özündən tam razı olmayanlar ciddi, özündən razı olmayanlar isə kədərli ifadəni seçəcəklər. (Seçilmiş ifadələr lövhədə dağa yapışdırılır və dağa yapışdırılan ifadənin hündürlüyü əlavə olaraq müəllimə şagirdin özünə hörməti haqqında məlumat verir).

XII. Ev tapşırığı.

(Slayd 15)

- Dağdan enən marşrutu müəyyən edək. İki dost, təcrübəli xizəkçilər, eniş seçiminə məsuliyyətlə yanaşmağı məsləhət görürlər. Hər birinizə öz imkanlarınıza uyğun olaraq ev tapşırığını seçmək imkanı verilir.

  1. Ən çox sürüşməyi bacaran uşaqlar yüksək dağ, ayıran bərk işarə haqqında nağıl tərtib edəcək. Güclü işarəli sözlərlə nağılı “dadlandırmağı” unutmayın!
  2. Aşağı sürüşmə 189-cu məşqi çap dəftərində itkin hərfləri və sözləri daxil edən uşaqlar tərəfindən fəth ediləcəkdir.
  3. Və dik yamacları fırtına ilə vurmağa hələ hazır olmayanlar, lazım olduqda, xizəkçilərin hekayəsində sual işarələri yerinə sözlər qoymalı olacaqlar.

Mən və dostum birlikdə
Dağa xizək sürdük,
Sonra dağdan endik,
Biz uzaqlaşdıq və birlikdə qayıtdıq,
Bütün kötükləri gəzdik,
Çaya çatdıq.
Və çayı tərk etdik,
Yenə təpəyə yaxınlaşdıq,
Yenə qalxdıq,
Daha sonra aşağı sürüşmək üçün.

– Hər kəsə Olimpiya əzmi və dözümlülük arzulayıram.

- Yaxşı, yenə də sinfimizdəyik. Dərs üçün hamınıza təşəkkür edirəm və sizə yeni dərslər arzulayıram maraqlı səyahətlər və rus dilini öyrənməkdə kəşflər! (Slayd 16)