Bitkilər necə yaşayır dərsin xülasəsi təqdimat ilə. Bitkilər necə yaşayır? I. Təşkilati məqam

1-ci sinifdə ətraf aləm haqqında dərsin xülasəsi: “Bitkilər necə yaşayır?

Proqram Rusiya Məktəbi 1-ci sinif üçün dərslik A.A. Плешакова ətrafımızdakı dünya. 1-ci hissə.

Müəllim: Presnova G.V.

Dərs növü : dərs-tədqiqat.

Dərsin məqsədi:

Şərtlər yaradın:

Bitkilərin xüsusiyyətləri ilə tanış olmaq, onları xarakterizə etmək Canlı varlıq, şagirdlərə bitkilərin hansı yaşayış şəraitinə ehtiyacı olduğunu anlamağa kömək etmək;

Tapşırıqlar:

Şagirdləri bitkilərin yaşayış şəraiti ilə tanış etmək: su, işıq, istilik, hava, torpaq;

Ümumi təhsil bacarıqlarını inkişaf etdirməyə davam edin: dərslik, iş dəftəri ilə işləmək, müəllimin göstərişlərinə dəqiq əməl etmək;

Şagirdlərdə zehni iş bacarıqlarını, təhlil etmək, ümumiləşdirmək və nəticə çıxarmaq bacarığını inkişaf etdirmək;

Bitkilərə qayğıkeş münasibət bəsləmək.

Metod və metodik texnikalar:

Tədqiqat, müşahidə, söhbət, bədii sözlərdən istifadə (şeirlər, tapmacalar), əyani material şəkilləri, istinad sözləri olan kartlar, müşahidənin nəticələrinə əsaslanan hekayə, praktiki iş: qapalı bitkilərə qulluq, İKT

Planlaşdırılan nəticələr:

Uşaqlar öyrənirlər:

Bitkilərin canlılar kimi təsnif edilməsinə imkan verən xüsusiyyətlərini müəyyən etmək;

Bitki həyatı üçün lazım olan şərtləri müəyyənləşdirin

Bu nailiyyətləri xarakterizə edən bacarıqlar:

Bitkilərin xüsusiyyətlərini təsvir edin;

Bitkinin canlı olduğunu sübut etmək;

Bitki həyatı üçün lazım olan şərtlər haqqında fərziyyələr edin.

Avadanlıq:

Kağızdan hazırlanmış çobanyastığı silueti, üzərində Bitki canlı varlıq yazısı var, ləçəklərin arxa tərəfində yazı var: böyüyür, inkişaf edir, qidalanır, nəfəs alır, çoxalır, hərəkət edir; SU, İSTİQ, İŞIQ, HAVA sözləri olan kartlar; TORPAQ

bir banka cücərmiş toxum, ev bitkisi, parça, suvarma qabı, çiləyici; disk Bizi əhatə edən dünya. 1 sinif.

Müəllimlər üçün ədəbiyyat:

1-ci sinif üçün dərslik A.A. Плешакова ətrafımızdakı dünya. 1-ci hissə.

Tələbələr üçün ədəbiyyat:

1-ci sinif üçün dərslik A.A. Плешакова ətrafımızdakı dünya.

DƏRSİN STRUKTURU:

1. Təşkilati məqam.

2. Biliklərin yenilənməsi.

3. Tərbiyə tapşırığının bəyanatı.

4. Motivasiya. yaradılış problemli vəziyyət.

5.Kiçik qrup tədqiqatı.

6. Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi.

7. Məlumat mübadiləsi.

8. Məlumatların əlaqələndirilməsi, ümumiləşdirmə.

9. Tətbiq

10.Dərsliyə uyğun işləyin.

11. Praktiki iş.

12. Dərsin xülasəsi. Refleksiya.

Dərslər zamanı

1. Təşkilati məqam.

Bax, əziz dostum,

Ətrafda nə var?

Göy açıq mavi,

Qızıl günəş parlayır,

Külək yarpaqlarla oynayır,

Göydə bir bulud üzür.

İnsan və mövsüm -

Ətrafdadır...təbiət

Əvvəlki dərslərdə nə etdin? (Təzə və duzlu suyu müqayisə etdik, çayların harada axdığını müşahidə etdik.)

Sizcə, əldə etdiyiniz biliklər kifayətdirmi?

Bu gün biz öyrənməyə davam edəcəyik dünya. Gəlin yeni bir şeyi necə öyrəndiyimizi xatırlayaq? (Hələ bilmədiklərimizi özümüz dərk etməli və bu yeni şeyi özümüz öyrənməyə çalışmalıyıq.)

2. Biliklərin yenilənməsi.

Aşağıdakı şəkillər lövhəyə əlavə olunur:

Kirpi, ayı, Qaragilə, ilan.

Göyərçin, moruq, sərçə, ağsağan.

Ağcaqanad, arı, çəyirtkə, ağcaqayın.

Şəkillərə baxın, birinci sətirdə əlavə olanı adlandırın.

İkinci sətirdə əlavə olanı adlandırın.

Üçüncü sətirdə əlavə olanı adlandırın.

Müəllim əlavə şəkilləri ayrıca asır.

Bu şəkillərdə təsvir olunan obyektləri bir sözlə adlandırın. (bitkilər)

Hansı bitkiləri bilirsiniz?

Bitkiləri hansı qruplara bölmək olar?

Bütün bitkilərin ortaq cəhəti nədir? (Bütün bitkilərin kökü, gövdəsi, yarpaqları, çiçəkləri və toxumları olan meyvələri var.)

Bütün bitki hissələrini yenidən nəzərdən keçirək.

Cüt işləmək

(Uşaqların masalarında kartlar var: bitkinin yaxşı müəyyən edilmiş hissələri və adları olan noxudun təsviri)

Xətlərdən istifadə edərək bitkinin hissələrini adları ilə birləşdirin. (şagirdlər kartlarla işləyirlər).

Tapşırığı düzgün yerinə yetirdiyinizi yoxlayın?

Əsas sözləri oxuyaq.

3. Tərbiyə tapşırığının bəyanatı.

Bu gün sinifdə nə danışacağımızı təxmin edin. (Bitkilər haqqında.)

Dərsin mövzusunu səhifədə oxuyun. 70 dərslik. (Bitkilər necə yaşayır?)

Özümüzə hansı təlim məqsədləri qoyacağımızı oxuyun.

Bu gün sinifdə sizi tədqiqatçı olmağa dəvət edirəm. Bu o deməkdir ki, biz diqqətlə qulaq asmalı, düşünməli, düşünməli, yadda saxlamalı, danışmalıyıq və sonra biz verilən bütün tapşırıqları yerinə yetirəcəyik.

Sizcə bitkilər canlıdırmı?

Sübut et. (Bitki böyüyür, inkişaf edir, yeyir, nəfəs alır, çoxalır, hərəkət edir, bərpa etmək qabiliyyətinə malikdir, ölür. Bitki canlıdır.)

Lövhədə çobanyastığın şəkli var. Mərkəzdə Bitki canlı varlıq yazısı var. Ləçəklərin üzərində sual işarələri, ləçəklərin arxasında isə bitkinin canlı olduğunu təsdiq edən işarələr yazılıb.

4. Motivasiya. Problemli vəziyyətin yaradılması.

Yaxşı danışırsınız, amma sübutlarınız şübhəlidir, açıq-aydın kifayət deyil. Bitkilərin canlı olduğunu necə sübut etmək olar? Biz nə etməliyik?

Bitkilərin xüsusiyyətlərini öyrənin və onları canlılar kimi təsnif etməyə imkan verən xüsusiyyətləri müəyyənləşdirin.

Kiçik qrup tədqiqatı (illüstrasiyalar əsasında).

Məlumat mübadiləsi.

Rəsmləri araşdıraraq nə öyrəndiniz?

Müəllim çobanyastığın ləçəklərini çevirir.

Vurğuladığınız bitki xüsusiyyətlərini ləçəklərdə yazılanlarla müqayisə edin.

Bütün faktları kəşf etmisiniz?

Bitki canlıya necə bənzəyir? (Bitkilər böyüyür, nəsil verir və bir gün ölür. Bu o deməkdir ki, onlar sağdırlar.)

Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi

İndi bitkilərin canlı olub-olmaması sualına cavab verə bilərsinizmi? (Canlı.)

Bitkinin canlı olduğunu sübut etdik. Sonra növbəti sual yaranır ki, ona yaşamaq üçün nə lazımdır?

Bitki həyatının necə başladığını kim bilir? 2 bankada lobya toxumlarını cücərtdik. Bir qabda nəm parçanın altında toxum, başqa bir qabda isə quru parça altında toxum vardı. Təcrübənin nəticələri haqqında bizə məlumat verin (uşaqların masasındakı bankalar).

Hansı toxumlar cücərdi?

Toxumların cücərməsinə nə səbəb oldu?

Şagirdlərin müşahidələrinə əsaslanan hekayələri.

Müəllim kartları lövhəyə asır SU, İSTİQ.

Bitkilər təbiətdə suyu və istiliyi haradan alırlar?

Toxumlar qabda qalsa, bitki inkişaf edə biləcəkmi?

Cücərmiş toxumlarla nə etmək lazımdır?

Cücərmiş toxumları qutuya əksək, onu hara qoymalıyıq?

Niyə? Bitkilərə başqa nə lazımdır? (İşıq, hava.)

Bitki həyatı üçün nə lazımdır? (Yaşamaq üçün bitkilər lazımdır: su, istilik, işıq, hava, torpaq)

Şagirdlər lövhədəki dəstək sözlərindən istifadə edərək nəticə çıxarırlar

Yaxşı, daha bir şey insanın qayğıkeş münasibətidir.

Dərsliklə işləmək səh. 70-71.

Hansı bitki görürsən? Tapmacanı tapın: Qızıl topun içində palıd ağacı gizləndi.

Palıd palıd ağacının meyvəsidir. İçində bir toxum gizlənir.

(Müəllim palamutları nümayiş etdirir və kəsilmiş palamutu göstərir.)

Səh.-dəki rəsmə baxın. 70 və bir-birinizə palıd ağacının ömrünün bir palıdla necə başladığını danışın.

(Sonra cütlərlə işləyin beyin fırtınası.)

Palıd toxumlarına nə təsir etdi ki, cücərməyə başladılar? (Yağış şəklində su, günəş şüalarının istiliyi.)

Cücərmədən nə çıxdı? (Kök və cücərti.)

Tədricən cücərti ilə nə baş verir? (O, böyüyür, böyüyür.)

İndi cücərtiyə nə lazımdır? (Günəş işığında. Günəşə uzanır.)

Ağaclardan biri niyə qurudu? ? (Ağac gövdəsi zədələnib.)

Palıd ağacının həyatı haradan başlayır? Kompüterdən istifadə edərək şəkilləri yerləşdirin düzgün qaydada? Qalanları dərslikdən istifadə etməklə yoxlanılır.

2. Tapşırığın yerinə yetirilməsi Viş dəftəri

1(s.48).

ilə. Dərslikdə 71. Rəsmlərdən iş.

Müəllim. Dərslikdəki Müdrik Tısbağanın mesajını oxuyun və gəldiyimiz nəticə ilə müqayisə edin.

Şagirdlər dərslikdən oxuyurlar.

Nə deyə bilərsiniz? (Nəticəmiz Müdrik Tısbağanın sözləri ilə üst-üstə düşür.)

Praktik iş.

Kimin evləri var otaq bitkiləri?

Evinizdə qapalı bitkilərə kim qulluq edir?

Siz kömək edirsiniz? Nə edirsiniz?

Bitkilərə necə düzgün qulluq etmək olar?

2) "Qapalı bitkilərə qulluq qaydaları" memorandumu ilə tanışlıq.

Bitkiləri su ilə sulayın otaq temperaturu. Bundan əlavə, su bir neçə saat oturmalıdır. Yazda çiçəklər axşam, qışda - səhər suvarılır.

Çiçəkləri suvarma qabından sulamaq daha yaxşıdır. Suyu birbaşa qazana və ya nimçəyə tökə bilərsiniz. Suyun sıçramaması üçün suvarma qabını yüksək qaldırmayın.

Suyun bitkinin köklərinə keçməsini və durğunlaşmamasını təmin etmək üçün çiçəklər gevşetilməlidir.

Qazanda torpağın səthini bir çubuqla gevşetin ki, hava köklərə axsın. Bitkinin köklərinə zərər verməmək üçün diqqətli olun.

Sevgi çiçəkləri su prosedurları.

Böyük, hamar yarpaqların tozunu nəm parça və ya süngərlə silin.

Vərəqi bir əlinizlə aşağıdan tutun, digəri ilə diqqətlə silin.

Kiçik yarpaqları və tüklü yarpaqları olan bitkilər yumşaq bir fırça ilə tozdan təmizlənir.

Bir çox çiçək çiləmə üsulu sevir.

Niyə bitki yarpaqlarını silmək lazımdır? (bitkilər belə nəfəs alır)

Bitkilərdən quru yarpaqları və budaqları diqqətlə çıxarın. Təmiz saxlayın çiçək qabları və dayanır.

Bitkilərin yaşaması üçün günəşə, havaya və suya ehtiyacı var. Bəzi bitkilər çox işığı sevir, bəziləri isə yox. Buna görə də, onlar otaqda fərqli şəkildə yerləşirlər: bəziləri pəncərənin üstündə, digərləri pəncərədən uzaqda.

Qruplarda iş.

6 nəfərdən ibarət 4 qrupa bölünəcəyik. Qrupunuzda bir kapitan seçin. Kapitan vəzifələr təyin edəcək. 1 cüt - yarpaqları silir, 2 cüt - torpağı boşaltır, son 3 cüt isə çiçəyi sulayır. Bütün qaydalara əməl edin.

Dərsin xülasəsi. Refleksiya.

Bugünkü dərsimizdə, uşaqlar, siz tədqiqatçılar idiniz və suala cavab axtarırdınız: Bitkilər necə yaşayır? Sizcə bu suala cavab tapa bildikmi?

Bitki həyatı üçün nə lazımdır?

"Ətrafımızdakı dünya" mövzusunda dərs

1 sinif.

Mövzu: "Bitkilər necə yaşayır"

Dərs - Tədqiqat

    Məqsəd: şərtləri tanıtmaq bitki həyatı üçün zəruridir.

Problemlərin həlli üçün şərait yaradın:

təhsil:

-bitkilərin həyat dövrü, bitki həyatı üçün lazım olan şəraitlə tanışlıq.

Şagirdlərin idrak fəaliyyətini formalaşdırmaq.

- inkişaf edir:

Müşahidə, təhlil, ümumiləşdirmə, əsaslandırma və məntiqi düşünmə bacarıqlarının inkişafına kömək etmək.

Ünsiyyət bacarıqlarının, qruplarda işləmək bacarığının inkişafına kömək etmək;

təhsil:

Bütün canlılara sevgi və qayğı hissini təşviq etmək.

Texnologiyalar: İKT, pedaqoji əməkdaşlıq.

Avadanlıqlar: multimedia cihazı, qruplarda işləmək üçün kartlar, bankalar, təcrübələrin aparılması üçün bitki toxumları.

Dərsin strukturu.

Mərhələ.

Müəllimin fəaliyyəti.

Tələbə fəaliyyətləri.

I. Təşkilati məqam.

II Biliklərin yenilənməsi. Mövzuya giriş.

Slayd nömrəsi 1.

Slayd nömrəsi 2

III. Mövzu mesajı.

Slayd №3

IV. Öyrənilənlərin təkrarı.

Slayd № 4,5,6

Ümumiləşdirmə

Fiziki məşğələ.

Slayd nömrəsi 11.

Fizminutka

Slayd nömrəsi 7.

Tədris anı.

Slayd nömrəsi 12.

Slayd nömrəsi 8

Slayd № 9

VI. Refleksiya.

Slayd № 10

Zəng yüksək səslə çalındı ​​-
Dərs başlayır
Qulaqlarımız yuxarıdadır
Gözlər geniş açıq
Dinləyirik, xatırlayırıq
Bir dəqiqə də itirmirik.

Bu gün qeyri-adi bir dərsimiz var. Və bunun səbəbini indi başa düşəcəksiniz. Uşaqlar, məktəbimizə kömək üçün məktub gəldi. Kral bizə uzaq Rastindiya nağılları diyarından müraciət edir. Onların başına gələnləri dinləyin. Müəyyən bir səltənətdə, müəyyən bir dövlətdə bir padşah və bir kraliça yaşayırdı və onlardan kiçik bir şahzadə dünyaya gəldi. Hər şey yaxşı olardı, amma şahzadə hər zaman yatırdı. İllər keçdi, amma balaca şahzadə böyümədi və oyanmadı. Sonra padşah dünyanın hər tərəfinə qışqırdı. Ən yaxşı dayələr yığışıb balaca qızı oyatsınlar deyə. Beləliklə, bir dayə gəlib heç nə ilə getmədi, ikincisi də oyanmadı, üçüncüsü də nə qədər çalışsa da, bacarmadı. Padşah tamamilə ümidsiz idi. Bir gün bir pəri səltənətin yanından uçdu və padşaha dedi ki, tapmacaya cavab verərsə, şahzadəni oyatmaq olar.

Və sonra padşah məktəbə məktub yazmaq qərarına gəldi. Axı burada hər hansı tapmacanı həll edə bilən kiçik uşaqlar tapılır.

Bəlkə sən və mən tapmacanı həll edə bilərik?

Körpə sehrli bir yuxuda yatır

Onu oyatmaq zarafat deyil!

Üç dayə onu yataqda oyatmaq istəyirdi.

Neçə vaxtdır ayrı getmişik?

Yalnız boş yerə: məni oyatmadılar, -

Üçümüz ona toxunduq,

Dərhal gözləri oyandı.

Və burada bir yazı var.

Şahzadəni oyatmaq üçün çətin yol keçməli olacaqsınız.

Yaxşı, qorxmayaq, gedək?

Və budur xəritə, görək necə hərəkət edə bilərik.

Bu naməlum dünyada nə görürük?

Bu orqanizmləri bir sözlə nə adlandırmaq olar?

Bitkilər fərqlidir. Artıq hansı bitki qruplarını öyrənmisiniz?

Bitkilərin əsas fərqləndirici xüsusiyyətlərini tapın.

Bütün bu bitkilərin ortaq cəhəti nədir?

Bitki hissələrini uyğunlaşdırın.

Hansı hissə çatışmır? Yoxsa bitkinin ümumiyyətlə buna ehtiyacı yoxdur? Çatışmayan hissənin zəruri olduğunu sübut edin.

Uşaqlar, belə çıxır ki, bitki qidalanır, çoxalır və ölür?

Hansı orqanizmlər nəfəs ala, yaşaya və ölə bilər?

Bu o deməkdir ki, bitkilər canlı orqanizmlərdir.

Rəqs

Eksperimental sahə üçün xəritəyə baxın.

Təcrübə sahəsi sözünün özü burada eksperimentlərin aparıldığını göstərir. Təcrübələrimizi apardığımız yer bura deyilmi? Bir həftə əvvəl dörd banka qoyduq. Hər qrup toxum əkdi. Nə etdin, deyin?

Yəqin ki, onlara baxmaq və orada nə baş verdiyini görmək üçün səbirsizlənirsiniz? İndi nəhayət nəticə əldə etdik.

Bir bitkinin həyatına başlaması üçün nə lazımdır?

Bitki canlı orqanizmdir; canlı orqanizmlərin mövcud olması üçün başqa nə lazımdır?

Canlı orqanizmlər nəfəs alır, yəni bitkilərin inkişafı üçün hava lazımdır.

Bitkimiz necə böyüdü?

Bitki daha da inkişaf edə bilərmi? Niyə? Toxumlarımı xatırlayırsan? Onları əvvəl bankaya qoydum, suyu, istisi olanlar cücərdi, yazığım gəldi. Mən onu əkmək qərarına gəldim və görün nə aldım? İndi paxlamız sinifdə bizimlə yaşayacaq, böyüməyə davam edəcək və siz də, mən də ona baxacağıq. Və yalnız böyüməyə davam edib-etmədiyini görmək üçün izləsək.

Ona lazımi qayğı göstərmək lazımdır, çünki o, sağ olmasına baxmayaraq, özünə baxa bilmir. Necə qayğı göstərəcəksən?

Bitkilər kömək üçün bir insana necə təşəkkür edə bilər?

Tapmacanı tap və cavabını alacaqsan.

Körpə sehrli bir yuxuda yatır

Onu oyatmaq zarafat deyil!

tibb bacıları onu yataqda oyatmaq istədi.

Neçə vaxtdır ayrı getmişik?

Yalnız boş yerə: məni oyatmadılar, -

Dördü ona toxundu,

Dərhal gözləri oyandı.

Bəs bitkinin daha da cücərməsi və inkişafı üçün nə lazımdır?

Əhval barometri”

Beləliklə, uşaqlar, bu gün dərsdə sizin üçün maraqlı nə oldu? Nəyi bəyənmədiniz? Bitkilər haqqında daha nə bilmək istərdiniz? İstəkləriniz!

Bugünkü dərsdən ayrıldığınız əhval-ruhiyyəni əks etdirəcək bir insanın üzünü seçməyi təklif edirəm.

1. Fəaliyyəti bəyəndinizsə, gülümsəyin.
2. Çox xoşuma gəlmədi - düz ağızla.
3. Bəyənmədim – kədərli.

Çox yeni şeylər öyrəndik və yaxşı bir iş gördük, kömək etdik. O son qırmızı fənər nədir?

Mən sizə deyirəm: "Əməyinə görə hər kəsə təşəkkür edirəm!"

Tapmacanı tapmağa çalışırlar.

Uşaqların cavabları

Qruplarda iş.

Qruplarda iş. Hər qrup öz təcrübəsindən danışır

Nəticə çıxarırlar.

Bələdiyyə dövlət təhsil müəssisəsi

“3 saylı orta məktəb” s.p. Sarmakovo

"Bitkilər necə yaşayır?"

1-ci sinifdə ətrafımızdakı dünya dərsi

/ Dərs açıq dərslər festivalı çərçivəsində keçirilib /

Müəllim ibtidai siniflər: Maşukova Alena Borisovna

20/12/2016

Açıq dərsin xülasəsi

Mövzu: Bitkilər necə yaşayır?

Məqsədlər: bitkilərin yaşayış şəraiti ilə tanış olmaq; bitkilərin həyatı və inkişafı haqqında fikirləri genişləndirmək; qapalı bitkilərə qulluq üçün əsas texnikaları göstərmək; bitkilərə qayğıkeş münasibət bəsləmək.

Planlaşdırılan nəticələr: Şagirdlər qapalı bitkilərə qulluq üsullarını öyrənəcəklər.

Avadanlıq: multimedia təqdimatı (kompüter, ekran), qapalı bitkilər, bitkilərin suvarılması üçün su, qapalı bitkilərə qulluq üçün lazım olan əşyalar (suvarma qabı, diffuzor, cır-cındır, torpağı boşaltmaq üçün çubuq).

Vizual material: “Bitki canlı varlıqdır” yazısı olan kağızdan hazırlanmış “papatya”, yazıları olan “toxum, cücərti” şəkilləri,tələbələr arasında : dairələr (qırmızı, yaşıl, sarı, mavi), kartlar "Fərqli bitkilərin ortaq nələri var?"

Dərslər zamanı:

I . Təşkilat vaxtı.

Salam, gənc təbiətsevərlər. Sizi dərsdə salamlamağa şadam!

Dərsimizin necə olmasını istərdiniz? (Əyləncəli, maraqlı, öyrədici).
– Bu dərsin faydalı olmasını və yeni bir şey öyrənməyini arzulayıram.

Ötən dərsdə nələri əhatə etdik?

Qar və buz nədir?

Qar və buz harada əmələ gəlir?

Qar və buzun hansı xüsusiyyətlərini bilirik?

II. Əsas mərhələdə işə hazırlıq.

Tapmacanı tapın və bu gün ətrafımızdakı dünya haqqında dərsdə nə haqqında danışacağımızı öyrənin.

Nəfəs alır, böyüyür, amma yeriyə bilmir. (bitki)

Sinifdə nə öyrənəcəyik?

Dərsin mövzusu: "Bitkilər necə yaşayır?" (slayd 1)

Sizcə bitkilər canlıdırmı?

Bitkilərə qulluq etmək lazımdırmı?

Özümüzə hansı təlim məqsədləri qoyacağıq?

Tapşırıqlar: bitkilərin canlı olduğundan əmin olun. Bağlı bitkilərə necə qulluq edəcəyimizi öyrənəcəyik.

Bu gün sinifdə sizi tədqiqatçı olmağa dəvət edirəm. Bu o deməkdir ki, biz diqqətlə qulaq asmalı, düşünməli, düşünməli, yadda saxlamalı, danışmalıyıq və sonra biz verilən bütün tapşırıqları yerinə yetirəcəyik.

Dərsdə hər sualı toxum kimi torpağa əkəcək, bilik və bacarığımızla sulayacağıq ki, toxum cücərsin. Bu suala cavab versək, cavan cücərti alacağıq, bacarmasaq, taxıl torpaqda öləcək.

Taxılların boş yerə getməsinə imkan verməyək? Sonra diqqətli və aktiv olun.

III . Biliklərin yenilənməsi.
-Hansı bitkiləri bilirsiniz?
-Bitkiləri hansı qruplara bölmək olar? sürüşdürün
-Pəncərədə bitən bitkiləri hansı qrupa aid edirik? (Qapalı bitkilərə.)
-Bütün bitkilərin ortaq cəhəti nədir?

Bitkilərin hansı hissələrini bilirsiniz? (kök, gövdə, yarpaq, çiçək, toxumlu meyvə).

Lövhədə bir bitki var idi, amma külək sinif otağına girdi və parçalandı. Hər bir hissənin bitki həyatında hansı rol oynadığını adlandıraraq, bir araya gətirək.

Müəllim üçün:

Kök – bitkini yerdə saxlayır, suyu və mineral duzları udur;

Kök “nəqliyyat arteriyası”dır;

Yarpaq - "qida fabriki";

Çiçək – gələcək nəslin əmələ gəlməsini təmin edir;

Toxumlu meyvələr

Cüt işləmək. (Uşaqlar öz masalarındakartlar : bitkinin dəqiq müəyyən edilmiş hissələri və onların adları ilə noxudun təsviri)

Məşq:

Xətlərdən istifadə edərək bitkinin hissələrini adları ilə birləşdirin. (şagirdlər kartlarla işləyirlər).

Əsas sözləri oxuyaq.

Nəticə: Bütün bitkilərin ortaq cəhəti nədir?

Tapşırığı düzgün yerinə yetirdiyinizi yoxlayın? (slayd 5)

IV . Yeni biliklərin mənimsənilməsi.

Problemli vəziyyət yaratmaq:

- Bitkilərin canlı olduğunu necə sübut etmək olar?

- Bitki böyüyür, inkişaf edir, yeyir, nəfəs alır, çoxalır, ölür. Bitki canlı varlıqdır.

Əla!

2) – Bitkinin canlı olduğunu sübut etdik. Sonra növbəti sual yaranır:Bitki yaşamaq üçün nə lazımdır?

Bütün dərsliklərinizi 71-ci səhifədə açın. Şəkillərə baxın və suallarımı cavablandırın. Bitkilərin yaşaması üçün nə lazımdırsa, nəticə çıxarın.

    Niyə qapalı bitkiləri sulayırsınız?

    Niyə qapalı bitkilər pəncərəyə yaxın yerləşdirilir?

    Qız nə edir və niyə?

    Bu bitkiyə nə oldu? Niyə?

Bitki həyatı üçün nə lazımdır?

Üçüncü cücərti, sizin köməyinizlə işığa doğru uzanır.

Nəticə: Yaşamaq üçün bitkilərə lazımdır: su, istilik, işıq, hava, torpaq.

Bəli, daha bir şərt insanın qayğıkeş münasibətidir.

V . Gözlər üçün üz dəqiqəsi (slayd)

VI . Yeni biliklərin və fəaliyyət üsullarının konsolidasiyası.

1. Bitki inkişafının müşahidəsi. (nümunə olaraq palıd ağacından istifadə)

Tapmacanı tapın: Qızıl topun içində palıd ağacı gizləndi. (palamut)

Bitki necə inkişaf edir?

Hansı bitki görürsən? (slayd)

İndi siz və mən bir palıd ağacının həyatının bir palıdla necə başladığı haqqında bir video izləyəcəyik.

İndi slayda baxın.

Palıd gücün və uzunömürlülüyün simvoludur. Palıd ağacları uzunömürlüdür. Palıdın ömrü 1500 ilə qədərdir, ağacın hündürlüyü 30 və hətta 40 m-ə çatır, güclü bir tac daşıyır, diametri tez-tez 1-1,5 m-ə çatan qalın bir gövdə inkişaf etdirir xüsusilə davamlı, güclü, güclü bir şey haqqında danışırlar, palıd ağacı ilə müqayisə edirlər.

Palıd ağacının həyatı haradan başlayır?

2. Praktiki iş.

1) Söhbət.

Hər bir canlı diqqət tələb edir. Bitkilər də baxılmağı sevirlər.

Evdə kimin qapalı bitkiləri var?

Evinizdə qapalı bitkilərə kim qulluq edir?

Siz kömək edirsiniz? Nə edirsiniz?

Uşaqlar indi bizə bitkilərə necə düzgün qulluq edəcəyimizi göstərəcəklər.

2) Qruplarda işləmək.

Gəlin 3 qrupa bölünək. Qrupunuzda bir kapitan seçin. Kapitan vəzifələr təyin edəcək. 1 cüt - yarpaqları silir, 2 cüt - torpağı boşaltır, son 3 cüt isə çiçəyi sulayır. Bütün qaydalara əməl edin.

Əla!

3) Memo "Qapalı bitkilərə qulluq qaydaları."

    Bitkilərinizi otaq temperaturunda su ilə sulayın. Bundan əlavə, su bir neçə saat oturmalıdır. Yazda çiçəklər axşam, qışda - səhər suvarılır.

Çiçəkləri suvarma qabından sulamaq daha yaxşıdır. Suyu birbaşa qazana və ya nimçəyə tökə bilərsiniz. Suyun sıçramaması üçün suvarma qabını yüksək qaldırmayın.

Suyun bitkinin köklərinə keçməsini və durğunlaşmamasını təmin etmək üçün çiçəklər gevşetilməlidir.

    Qazanda torpağın səthini bir çubuqla gevşetin ki, hava köklərə axsın. Bitkinin köklərinə zərər verməmək üçün diqqətli olun.

Çiçəklər su prosedurlarını sevirlər.

    Böyük, hamar yarpaqların tozunu nəm parça və ya süngərlə silin.

Vərəqi bir əlinizlə aşağıdan tutun, digəri ilə diqqətlə silin.

Kiçik yarpaqları və tüklü yarpaqları olan bitkilər yumşaq bir fırça ilə tozdan təmizlənir.

Bir çox çiçək çiləmə üsulu sevir.

Niyə bitki yarpaqlarını silmək lazımdır? (bitkilər belə nəfəs alır)

    Bitkilərdən quru yarpaqları və budaqları diqqətlə çıxarın. Çiçək qablarını və dayaqları təmiz saxlayın.

Bitkilərin yaşaması üçün günəşə, havaya və suya ehtiyacı var. Bəzi bitkilər çox işığı sevir, bəziləri isə yox. Buna görə də, onlar otaqda fərqli şəkildə yerləşirlər: bəziləri pəncərənin üstündə, digərləri pəncərədən uzaqda.

(Uşaqlara xatırlatmalar paylayıram)

IX . Dərsi yekunlaşdırmaq.

Ümumiləşdirmə.

İndi qrup halında düşünün və mənə deyin ki, hansı bitkilərin yaşaması lazımdır? (su, hava, işıq, istilik) sürüşdürün

Müdrik Tısbağanın bu barədə nə dediyini oxuyun (səhifə 71)

Bağlı bitkilərin daha uzun yaşamasına necə kömək edə bilərik? (su, yarpaqların tozunu silin, işığa qoyun, otağın isti olduğundan əmin olun)

Yabanı bitkilərə necə kömək etmək olar?

Şeiri diqqətlə dinləyin

Mən çəmənlikdə kəpənək tutmayacağam:
Cənnət çiçəyi, yaşasın!
Qoy qanadlar çalsın çiçəklər üzərində,
Qoy siz və mən xoşbəxt olaq!

Mən də meşə çiçəyi götürməyəcəyəm,
Özümlə evə aparmayacağam,
Axı, evdə o, arısını silkələyə bilməyəcək
Səhər tezdən şeh içməyəcək!

Nə budaq, nə budaq, nə də bir ot
Mən səni incitməyəcəyəm: sənin günahın nədir?
Jivinka hər hansı birində istidir,
Və hər kəsə inamla parlayır...

Uşaqlar bitkiləri necə müalicə etməyi təklif edirlər? Niyə?

Meşədə, bağda bitən bitkilərin canlı olduğunu unutmayın. Onlar böyüyür, nəsil doğur, ölürlər. Və onlar mümkün qədər uzun müddət yaşamaq istəyirlər, bizə gözəlliyi düşünmək sevincini gətirirlər

X . Refleksiya.

Masalarınızda rəngli dairələr var, dərsdə fəaliyyətinizi əks etdirən birini seçin. (Uşaqlar müvafiq dairələri seçir və onları qaldırırlar)

Özləri üçün kəşfi kim etdi? (Mavi)

Kim öz sözünü deyə bilər ki, dərsdə fəal işləmişəm! (Qırmızı)

Kim dərslə maraqlandı? (Yaşıl)

Kim sizə yaxşı əhval-ruhiyyə bəxş etdi? (Sarı)

Məqsədlər: bitkilərin yaşayış şəraiti ilə tanış olmaq; bitkilərin həyatı və inkişafı haqqında fikirləri genişləndirmək; qapalı bitkilərə qulluq üçün əsas texnikaları göstərmək; bitkilərə qayğıkeş münasibət bəsləmək.

Planlaşdırılan nəticələr:Şagirdlər qapalı bitkilərə qulluq üsullarını öyrənəcəklər.

Avadanlıq: tapşırıqları olan kartlar, qapalı bitkilər, ağacların, kolların, otların, palamutların rəsmləri, bitkilərin suvarılması üçün su, qapalı bitkilərə qulluq üçün lazım olan əşyalar (suvarma qabı, diffuzor, cır-cındır), "Rusiyanın bitkiləri" məktəb lüğəti; Şagirdlərin əllərində rəngli karandaşlar var.

Dərslər zamanı

I. Təşkilati məqam

II. Biliklərin yenilənməsi

1. Qrafik diktə

(İş damalı vərəqlər üzərində aparılır, müəllim tərəfindən imzalanır. Müəllim ifadələri oxuyur, şagirdlər müvafiq işarə qoyurlar (işarələr lövhədə verilir).

Qar əriyib suya çevrilir. (Bəli.)

Su donarsa, buza çevrilir. (Bəli.)

Qar rəngsizdir. (Yox.)

Buz şəffafdır. (Bəli.)

Qar dənəciyinin beş şüası var. (Yox.)

Qar boşdur. (Bəli.)

Buz kövrəkdir. (Bəli.)

Qar qeyri-şəffafdır. (Bəli.)

Bütün qar dənəcikləri eynidir. (Yox.)

Qar ağdır. (Bəli.)

(Nəticədə uşaqlar rəsm çəkməlidirlər.)

2. Kartlarla işləyin

Qar və buz əlamətlərini tapın və onları oxlarla birləşdirin.

(CMM-lərdən istifadə edə bilərsiniz (test 20, səh. 33).)

III. Fəaliyyət üçün öz müqəddəratını təyinetmə

(Lövhədə bitkilərin, ağacların, kolların, otların, çiçəklərin təsvirləri var.)

- Uşaqlar, qarışqanın hansı rəsmləri gətirdiyinə baxın! Onlarda nə görürsən?

(Tələbələr bitkiləri adlandırırlar.)

Bu gün sinifdə nə danışacağımızı təxmin edin. (Bitkilər haqqında.)

Sizcə bitkilər canlıdırmı? Sübut et.

(Tələbələrin fikirləri fərqli ola bilər.)

Sizcə bitkilərə qulluq etmək lazımdırmı? (Uşaqların cavabları.)

Dərsin mövzusunu səhifədə oxuyun. 70 dərslik. (Bitkilər necə yaşayır?)

- Özümüzə hansı təhsil vəzifələri qoyacağımızı oxuyun.

IV. Dərsin mövzusu üzərində işləyin

1. Dərslikdən söhbət, iş

- Hansı bitkiləri bilirsiniz?

Pəncərədə bitən bitkiləri hansı qrupa aid edirik? (Ev bitkiləri.)

(Müəllim uşaqların diqqətini sinifdəki qapalı bitkilərə cəlb edir. Lövhənin yanında stolun üstünə bir neçə bitki qoya bilərsiniz.)

- Bitkilər haqqında nə bilirsiniz? (Bütün bitkilərin kökü, gövdəsi, yarpaqları, çiçəkləri və toxumları olan meyvələri var.)

- Bitkilərin bütün hissələrini yenidən təkrarlayaq. Dərsliyi səh. 22.

(Tələbələr tapşırığı yerinə yetirirlər.)

- Tapmacanın nə haqqında olduğunu təxmin et.

Bu hamar çörəkdə

Bürünc rəng

Kiçik bir palıd ağacı gizlənir

Növbəti yay. (Akorn.)

Palıd palıd ağacının meyvəsidir. İçində bir toxum gizlənir.

(Müəllim palamutları nümayiş etdirir və kəsilmiş palamutu göstərir.)

Səh.-dəki rəsmə baxın. 70 və bir-birinizə palıd ağacının ömrünün bir palıdla necə başladığını danışın.

(Cütlərlə iş, sonra qrup müzakirəsi.)

Palıd toxumlarına nə təsir etdi ki, cücərməyə başladılar? (Yağış şəklində su, günəş şüalarının istiliyi.)

Cücərmədən nə çıxdı? (Kök və cücərti.)

Tədricən cücərti ilə nə baş verir? (O, böyüyür, böyüyür.)

İndi cücərtiyə nə lazımdır? (Günəş işığında. Boynunu günəşə tərəf uzadıb.)

Ağaclardan biri niyə qurudu? (Ağac gövdəsi zədələnib.)

— Bitki canlıya nə ilə bənzəyir? (Bitkilər böyüyür, nəsil verir və bir gün ölür. Bu o deməkdir ki, onlar sağdırlar.)

- İndi bitkilərin canlı olub-olmaması sualına cavab verə bilərsinizmi? (Canlı.)

2. İş dəftərindəki tapşırığın yerinə yetirilməsi

№1 (səh. 48).

- Proqramı tapın bu vəzifə. Şəkilləri kəsin və düzgün ardıcıllıqla yapışdırın.

— Qayçı ilə işləyərkən hansı qaydalara əməl edilməli olduğu kimin yadındadır?

(İmtahan.)

V. Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi

Çevik döş tullanır,

Bir yerdə otura bilmir,

Tullanmaq, tullanmaq, tullanmaq,

Üst kimi fırlandı.

Bir dəqiqə oturdum,

dimdiyi ilə sinəsini qaşıdı,

Və yoldan hasara,

Tiri-tiri, kölgə-kölgə-kölgə!

A. Barto

VI. Dərsin mövzusu üzərində işin davamı

1. Dərsliyə uyğun işləyin

- Səh.-dəki şəkillərə baxın. 71. Bitkilərin yaşaması üçün nə lazımdırsa, nəticə çıxarın. (Təxmini cavab. Birinci şəkildə bitkilərin yanında suvarma qabı və butulka çəkilmişdir ki, bu da bitkilərin suya ehtiyacı olduğunu bildirir. İkinci şəkildən bitkilərin günəş işığına ehtiyacı olduğu aydın görünür. Üçüncü şəkildə qız bitkinin yarpaqlarını silir - yəqin ki, nəfəs almaqda çətinlik çəkir və havaya ehtiyacı var.

— Qarışqa və Müdrik Tısbağa sizin bu şəkillərlə yaxşı işləyib-işləmədiyinizi yoxlamaq üçün toplaşıblar. Onlar sizin üçün çətin suallar hazırlayıblar. Onlara cavab verməyə hazırsınızmı? (Şagirdlər şəkillərdən sonra suallara cavab verirlər.)

2. Cütlərdə praktiki iş

(Müəllim qapalı bitkilərə qulluq üsullarını göstərir və danışır.)

Hər bir canlı diqqət tələb edir. Çiçəklərimiz də baxılmağı sevir. Çiçəkləri necə sulamaq olar? (Uşaqların cavabları.)

Çiçəkləri suvarma qabından sulamaq daha yaxşıdır. Suyu birbaşa qazana və ya nimçəyə tökə bilərsiniz. Su soyuq və ya isti olmamalıdır. Həftədə bir və ya iki dəfə çiçəkləri otaq temperaturunda oturmuş su ilə suvarmaq məsləhətdir.

(Müəllim sinifdə gülləri suvarmaq üçün hazırlanmış suyu göstərir. Növbətçilərin gülləri sulaması lazım olduğunu xatırladır).

Suyun bitkinin köklərinə keçməsini və durğunlaşmamasını təmin etmək üçün çiçəklər gevşetilməlidir.

(Müəllim güllərin boşaldılması üçün qurğu nümayiş etdirir. 1-2 şagird qablarda torpağı boşaltmağa cəhd edə bilər.)

Çiçəkləri və su prosedurlarını sevirlər. Yarpaqları ficus kimi hamardırsa, nəmli bir parça ilə silinə bilər. Vərəq tüklüdürsə, tozu bir fırça ilə təmizləmək daha yaxşıdır. Bir çox çiçək çiləmə üsulu sevir.

(Müəllim bitkini bir sprey şüşəsi ilə püskürür.)

- Niyə bitkilərin yarpaqlarını silmək lazımdır? (Bitkilər belə nəfəs alır.)

Bitkilərin yaşaması üçün günəşə, havaya və suya ehtiyacı var. Bəzi bitkilər çox işığı sevir, digərləri isə yox. Buna görə də, onlar otaqda fərqli şəkildə yerləşirlər: bəziləri pəncərənin üstündədir - günəşə daha yaxındır, digərləri günəşi sevmədikləri üçün pəncərədən daha uzaqda yerləşirlər.

(Uşaqlar müəllimin nəzarəti altında bitkiləri özləri suvarır, torpağı gevşetir, yarpaqları çiləyir və silirlər. Sonra iş dəftərinə bitkilərə qulluq üçün istifadə olunan əşyaları çəkirlər (səh. 48-49, №). 2). Siz "Bitkilər Rusiya" məktəb lüğəti ilə iş təşkil edə bilərsiniz.

3. İş dəftərindəki tapşırığın yerinə yetirilməsi

№ 3 (səh. 49).

- Evinizdə qapalı bitkilər varmı? Onlara ad verin.

- Evdə onlara kim qulluq edir? Siz kömək edirsiniz? Nə edirsiniz?

~ Şəkillərə baxın. Hansı şəkildə bitki düzgün sulanır? Bu rəsmi rəngləyin.

~ Bağlı bitkiləri suvararkən niyə suvarma qabını yüksək qaldıra bilmirsiniz?

VII. Refleksiya

(Şagirdlər dərslikdəki suallara cavab verirlər (səh. 71, qutuda).

(Şagirdlər işarələrdən birini çıxarır və seçimlərini izah edirlər.)

VIII. Dərsi yekunlaşdırmaq

Dərsin əvvəlində özümüzə hansı öyrənmə tapşırığını qoyduğumuzu xatırlayın.

Bu tapşırığın öhdəsindən gəldikmi?

1. İş dəftəri: № 4 (səh. 49).

Əlavə material

Kaktuslara necə qulluq etmək lazımdır?

Kaktuslar səhra sakinləri olsalar da, ilin istənilən vaxtında onları nadir hallarda sulayanlar səhv edirlər. Torpaq bütün yay onların qablarında olmalıdırmı? islanmaq. Torpaq çox qurudursa, nazik lifli köklər quruyacaq, su durğunlaşacaq və bitki çürüyəcək. İsti havada Günəşli hava kaktusları həftədə iki-üç dəfə, isti havalarda daha tez-tez, yağışlı və buludlu havalarda isə daha az suvarmaq lazımdır. Bu qayda möhkəm başa düşülməlidir. Kaktusları kran suyu və ya otaq temperaturuna qədər isidilmiş yağış suyu ilə sulamaq daha yaxşıdır. Yaz aylarında onları hər gün bir sprey şüşəsi ilə püskürtmək faydalıdır. ilıq su. Səhər tezdən və ya axşam püskürtmək lazımdır. Ancaq tüklərlə sıx örtülmüş kaktusları püskürtmək olmaz. Tüklərə düşən su onları çaşdıracaq və bitki cəlbediciliyini itirəcək.

1. Taxıldan sünbülcük necə yaranır? Əlavədən şəkilləri kəsin və düzgün ardıcıllıqla düzün. İş yoldaşınızdan sizi yoxlamasını xahiş edin. Yoxladıqdan sonra şəkilləri yapışdırın.

2. “Qapalı bitkilərə qulluq etməyi öyrənmək” praktiki işi.

1) Müəllimin göstərişlərinə əməl edin.

  • Bağlı bitkinin yarpaqlarını silin.
  • Qazanda torpağı gevşetin.
  • Ev bitkisini sulayın.

2) Bağlı bitkilərinizə qulluq etmək üçün istifadə etdiyiniz əşyaları çəkin.

3) Sinifdə mənimsədiyiniz bitkilərə qulluq üsullarını nümayiş etdirin.

Mən qapalı bitkilərin yarpaqlarını necə düzgün silməyi, torpağı düzgün boşaltmağı və qapalı bitkiləri (kök altında) düzgün sulamağı öyrəndim.

3. Bitkinin düzgün suvarıldığını göstərən şəkli rəngləyin. Seçiminizi izah edin.

Bağlı bitkiləri "kök altında" sulamaq düzgündür, çünki onların çoxunun çox zərif yarpaqları var və su damcıları onlara zərər verə bilər. Məsələn, su səbəbiylə yarpaqlar görünə bilər qaranlıq ləkələr və ya hətta günəş yanığı, çünki bir damla su şüşə linzalar kimi işığı fokuslaya bilir.

4. Maraqlıdır ki, bəzi bitkilər çox uzun müddət yaşayır, xüsusən də ağaclar. Əlavə ədəbiyyatda və İnternetdə ağacların ömrü haqqında məlumat tapın. Cədvəli doldurun.